Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Trzy matrioszki na straganie w Kiszyniowie

Kluczową kwestią wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE. – Obecna sytuacja wokół porozumienia nuklearnego z Iranem jest bardzo niepokojąca – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

Polski minister pokreślił, że społeczność międzynarodowa musi być otwarta do podjęcia ewentualnej dyskusji na temat porozumienia, które będzie obejmowało wszystkie zainteresowane podmioty, w tym Iran, Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską.

Omawiając sytuację w Iranie ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się, że konieczna jest pilna deeskalacja sytuacji w Zatoce Perskiej oraz wywiązywanie się przez Iran ze zobowiązań wynikających z JCPOA. Jak ocenił minister Czaputowicz ostatnie wydarzenia w regionie stanowią również zagrożenie m.in. dla ruchu morskiego i lotniczego oraz dla dostaw energii. 

W ramach spotkania Rady minister Czaputowicz podzielił się z ministrami spraw zagranicznych państw UE także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sytuacji w Republice Mołdawii, gdzie kilka dni temu spotkał się z najwyższymi władzami tego kraju.

– Najważniejsze priorytety (dla władz Mołdawii przyp. red.) w najbliższej przyszłości to walka z korupcją, deoligarchizacja, reforma sądownictwa i prokuratury, jak również ożywienie gospodarki, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw czy przyciągnięcie inwestycji zagranicznych – przekazał minister Czaputowicz. 

Zaapelował jednocześnie o silne wsparcie UE dla nowego rządu w Mołdawii. – Pewną opcją mogłoby być zaoferowanie podobnego typu wsparcia jak to udzielone Ukrainie w 2014 r.: grupy wsparcia dla Mołdawii – powiedział polski minister spraw zagranicznych. Jak ocenił, Unii Europejskiej pomogłoby to w lepszym zrozumieniu zachodzących w tym kraju procesów, ale także byłoby gwarancją prawidłowego korzystania z udzielanego wsparcia.

W ramach dyskusji poświęconej sprawom migracji na Morzu Śródziemnym Czaputowicz podkreślił potrzebę zwalczania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalną migracją i unikania działań, które mogą zachęcać nielegalnych migrantów do podejmowania niebezpiecznych prób przedostatnia się do UE. 

– Kluczową kwestią jest wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania działań mających na celu poprawę sytuacji w krajach pochodzenia nielegalnych migrantów – wskazał minister Czaputowicz.  

Minister przedstawił ponadto rezultaty odbywającego się w Poznaniu 4-5 lipca br. Szczytu Bałkanów Zachodnich. – Szczyt pozwolił podtrzymać dynamikę europejskiej perspektywy dla tego regionu, mimo niesprzyjających decyzji dotyczących Albanii i Macedonii Północnej podjętych w czerwcu – stwierdził minister. Podkreślił jednocześnie potrzebę otwarcia negocjacji akcesyjnych ze wspomnianymi państwami na jesieni br. dodając, że perspektywa europejska wciąż pozostaje najsilniejszym bodźcem do reform.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…