Polski minister pokreślił, że społeczność międzynarodowa musi być otwarta do podjęcia ewentualnej dyskusji na temat porozumienia, które będzie obejmowało wszystkie zainteresowane podmioty, w tym Iran, Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską.
Omawiając sytuację w Iranie ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się, że konieczna jest pilna deeskalacja sytuacji w Zatoce Perskiej oraz wywiązywanie się przez Iran ze zobowiązań wynikających z JCPOA. Jak ocenił minister Czaputowicz ostatnie wydarzenia w regionie stanowią również zagrożenie m.in. dla ruchu morskiego i lotniczego oraz dla dostaw energii.
W ramach spotkania Rady minister Czaputowicz podzielił się z ministrami spraw zagranicznych państw UE także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sytuacji w Republice Mołdawii, gdzie kilka dni temu spotkał się z najwyższymi władzami tego kraju.
– Najważniejsze priorytety (dla władz Mołdawii przyp. red.) w najbliższej przyszłości to walka z korupcją, deoligarchizacja, reforma sądownictwa i prokuratury, jak również ożywienie gospodarki, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw czy przyciągnięcie inwestycji zagranicznych – przekazał minister Czaputowicz.
W ramach dyskusji poświęconej sprawom migracji na Morzu Śródziemnym Czaputowicz podkreślił potrzebę zwalczania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalną migracją i unikania działań, które mogą zachęcać nielegalnych migrantów do podejmowania niebezpiecznych prób przedostatnia się do UE.
Minister przedstawił ponadto rezultaty odbywającego się w Poznaniu 4-5 lipca br. Szczytu Bałkanów Zachodnich. – Szczyt pozwolił podtrzymać dynamikę europejskiej perspektywy dla tego regionu, mimo niesprzyjających decyzji dotyczących Albanii i Macedonii Północnej podjętych w czerwcu – stwierdził minister. Podkreślił jednocześnie potrzebę otwarcia negocjacji akcesyjnych ze wspomnianymi państwami na jesieni br. dodając, że perspektywa europejska wciąż pozostaje najsilniejszym bodźcem do reform.
{crossposting}