Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strategiczna współpraca na forum UE i w grupie V4, wzmocnienie współpracy bilateralnej na poziomie biznesowym oraz wspólne działania w sferze polityki kosmicznej - to główne tematy spotkania między szefem resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem a jego węgierskim odpowiednikiem - Péterem Szijjártó.

- Wkrótce obchodzić będziemy rocznicę 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej. Z całą  mocą należy podkreślić, że Grupa V4 jako format współpracy regionalnej i europejskiej sprawdziła się i przynosi dobre owoce. Przed nami jednak wiele nowych wyzwań i projektów wobec których współpraca w formacie V4 zyskuje szczególne znaczenie. 

W opinii wicepremiera Gowina działając razem możemy efektywniej zabiegać o rozwój naszego regionu. 

- Widzę szczególną wagę współpracy w formacie V4 w kontekście zielonym i cyfrowym – podkreślił Gowin.

- Z tego względu chcemy zorganizować konferencję ministrów V4 poświęconą problematyce sprawiedliwej transformacji po której moglibyśmy jednym głosem przedstawić merytoryczne postulaty dotyczące procesu transformacji w UE. Dlatego istotna dla nas jest współpraca w obszarze polityki klimatycznej i energetycznej oraz wzmocnienie współpracy w ramach V4, z możliwym rozszerzeniem na V4+ i Inicjatywę Trójmorza - zaznaczył wicepremier.

Gowin zauważył, że sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych oraz mające mniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji nie mogą ponosić najwyższych kosztów planowanych przedsięwzięć. 

Jak zauważył szef MRPIT dla Polski najważniejsze jest określenie mechanizmów, dzięki którym mniej zamożne kraje nie będą ponosić nieproporcjonalnych kosztów związanych z transformacją klimatyczną. W ocenie Polski i Węgier ambitnym celom w zakresie ochrony środowiska i klimatu powinien towarzyszyć plan działania na rzecz jego realizacji i wsparcia finansowe, które umożliwi każdemu państwu członkowskiemu na transformację.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…