Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego, stan relacji Unii Europejskiej z Rosją i Chinami oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa.

Rozmowa – w formule wideokonferencji - odbyła się w ramach czeskiej prezydencji w V4. W konsultacjach udział wziął minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W trakcie dyskusji przedstawiciele polskiego MSZ przypomnieli, że Partnerstwo Wschodnie powinno pozostać kluczowym instrumentem politycznym w stosunkach między UE a sześcioma objętymi nim państwami.

Rozmowy były także okazją do ponowienia przez Polskę wsparcia dla procesu rozszerzenia Unii Europejskiej. – Polska pozostaje konsekwentnie silnym zwolennikiem europejskiej polityki rozszerzenia. To jedna z najskuteczniejszych polityk UE przynoszących pozytywne rezultaty i mająca geostrategiczne znaczenie dla całej Unii – zaakcentował minister Czaputowicz.

Dodał także, że na marcowym posiedzeniu potrzebna jest pozytywna decyzja Rady Europejskiej zarówno w sprawie Macedonii Północnej, jak i Albanii. Szef polskiej dyplomacji przedstawił także rezultaty ubiegłotygodniowej wizyty w tych krajach, w której uczestniczyli szefowie dyplomacji Litwy i Łotwy oraz wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Estonii. 

W ocenie ministra Czaputowicza wizyta była świadectwem jednoznacznego poparcia dla europejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich i perspektywy ich pełnego członkostwa w Unii Europejskiej. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że polityka rozszerzenia UE i wsparcie państw Bałkanów Zachodnich w postępach na rzecz integracji europejskiej stanowią priorytet rozpoczynającej się 1 lipca 2020 roku rocznej prezydencji Polski w pracach Grupy Wyszehradzkiej.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…