Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang uczestniczył w telekonferencji z udziałem swojego odpowiednika z Rumunii Danem Neculăescu. Rozmowy odbyły się w ramach Polsko-Rumuńskiego Dialogu Strategicznego (tzw. Mała Kwadryga).

- Polska i Rumunia są filarami wschodniej flanki NATO - podkreślił wiceminister Maciej Lang. - Jestem bardzo zadowolony, że regularnie konsultujemy się w formacie Małej Kwadrygi, aby ocenić, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie - dodał. 

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że Warszawa i Bukareszt wspólnie opowiadają się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, w tym za utrzymaniem amerykańskiej obecności w Europie, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19 i nieprzewidywalną polityką Rosji.

W trakcie telekonferencji wiceministrowie rozmawiali o zacieśnieniu relacji politycznych i wojskowych między obu krajami, wzmacnianiu współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także inicjatywach unijnych w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Omówili również sytuację bezpieczeństwa w regionie bałtyckim i czarnomorskim, w tym rozwój konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zgodzili się w sprawie konieczności dalszego zacieśniania współpracy regionalnej na rzecz wzmacniania potencjału NATO oraz stabilizacji w najbliższym sąsiedztwie.

- Nasze kraje łączą solidne więzi przyjaźni i współpracy, oparte m.in. na zbieżnej ocenie głównych wyzwań środowiska bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego - zaznaczył wiceszef polskiego MSZ. - Możliwość konsultacji w formacie wiceministrów SZ i ON ma w tym kontekście dużą wartość – dodał wiceszef polskiego MSZ. 

Wiceminister zaznaczył, że Rumunia jest sprawdzonym sojusznikiem Polski w NATO i ważnym partnerem w UE. Docenił także bliską współpracę w formatach regionalnych, takich jak trilog polsko-rumuńsko-turecki czy Bukareszteńska Dziewiątka. 

- Jestem przekonany, że dzisiejsze konsultacje wzmocnią naszą współpracę w ramach NATO, jak również w aspekcie bilateralnym i regionalnym - podkreślił wiceminister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Schirmer: Uczciwa ustawa reprywatyzacyjna wyeliminuje patologie

Rozmowa z Marcinem K. Schirmerem, prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: FPA - pieniądze mają trafić do gospodarki i pracować

Małgorzata Jarosińska-Jedynak /PAP/Youtube

Sieraków i Jarocin to miejscowości w woj. wielkopolskim, które odwiedziła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Więcej…

Pawlak: H lekiem na całe zło?

By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) - Praca własna, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10942422

Choć rok 2050, kiedy - według zamierzeń Brukseli - cała Unia Europejska zostanie zdekarbonizowana, tj. „uwolniona” od węgla (kamiennego i brunatnego) wydaje się mocno odległy, już obecnie zarówno władze unijne, jak i nasz rząd podejmują konkretne działania, by ten cel zrealizować.

Więcej…

Pracodawca Godny Zaufania po raz dziesiąty

Photo by Clayton Cardinalli on Unsplash

W listopadzie 2020 roku odbędzie X jubileuszowa edycja konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. To ważna weryfikacja dla przedsiębiorców i skuteczny kompas dla pracowników szukających atrakcyjnego zatrudnienia.

Więcej…

Kurtyka: Polska unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Photo by Laura Ockel on Unsplash

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

Więcej…