Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang uczestniczył w telekonferencji z udziałem swojego odpowiednika z Rumunii Danem Neculăescu. Rozmowy odbyły się w ramach Polsko-Rumuńskiego Dialogu Strategicznego (tzw. Mała Kwadryga).

- Polska i Rumunia są filarami wschodniej flanki NATO - podkreślił wiceminister Maciej Lang. - Jestem bardzo zadowolony, że regularnie konsultujemy się w formacie Małej Kwadrygi, aby ocenić, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie - dodał. 

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że Warszawa i Bukareszt wspólnie opowiadają się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, w tym za utrzymaniem amerykańskiej obecności w Europie, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19 i nieprzewidywalną polityką Rosji.

W trakcie telekonferencji wiceministrowie rozmawiali o zacieśnieniu relacji politycznych i wojskowych między obu krajami, wzmacnianiu współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także inicjatywach unijnych w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Omówili również sytuację bezpieczeństwa w regionie bałtyckim i czarnomorskim, w tym rozwój konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zgodzili się w sprawie konieczności dalszego zacieśniania współpracy regionalnej na rzecz wzmacniania potencjału NATO oraz stabilizacji w najbliższym sąsiedztwie.

- Nasze kraje łączą solidne więzi przyjaźni i współpracy, oparte m.in. na zbieżnej ocenie głównych wyzwań środowiska bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego - zaznaczył wiceszef polskiego MSZ. - Możliwość konsultacji w formacie wiceministrów SZ i ON ma w tym kontekście dużą wartość – dodał wiceszef polskiego MSZ. 

Wiceminister zaznaczył, że Rumunia jest sprawdzonym sojusznikiem Polski w NATO i ważnym partnerem w UE. Docenił także bliską współpracę w formatach regionalnych, takich jak trilog polsko-rumuńsko-turecki czy Bukareszteńska Dziewiątka. 

- Jestem przekonany, że dzisiejsze konsultacje wzmocnią naszą współpracę w ramach NATO, jak również w aspekcie bilateralnym i regionalnym - podkreślił wiceminister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…