Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w forum dialogu liderów, zorganizowanym przez Atlantic Council. Trzydniowa konferencja to wydarzenie poświęcone kształtowaniu wielostronnych relacji oraz przyszłości współpracy transatlantyckiej w obliczu wyzwań i zagrożeń współczesności.

Premier, w rozmowie z Ianem Brzezińskim, przedstawił główne założenia planu odbudowy Polski po pandemii, czyli inwestycje na projekty związane z Zielonym Ładem, cyfryzacją i rozwojem infrastruktury, również w wymiarze regionalnym.

- Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami - inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych - stwierdził. Ponadto zaznaczył, że region CEE jako „brama do UE” powinien być interesujący dla amerykańskich inwestorów.

Premier Mateusz Morawiecki mówił także o budowaniu wzajemnych relacji i współpracy UE-USA w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego - eskalacji napięć i zagrożenia ze strony Rosji oraz ekspansji ekonomicznej Chin. - Mamy ten sam system wartości interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego, szef polskiego rządu podkreślił kluczową rolę USA w powstrzymaniu realizacji projektu Nord Stream 2. - Mamy szansę wysłać reszcie świata bardzo silny sygnał solidarności transatlantyckiej - jak dodał.

Premier podkreślił także potrzebę powstrzymania ekspansji kapitału chińskiego w strategicznych obszarach gospodarki UE i uniezależnienia się od jego wpływów, zarysowując znaczenie Inicjatywy Trójmorza także w tym wymiarze. - Stworzyliśmy Inicjatywę Trójmorza, aby wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin – uważa Morawiecki.

Podkreślając obecną silną pozycję Polski w Europie, jej wyniki ekonomiczne i pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, a także szczególne położenie geopolityczne, premier Mateusz Morawiecki potwierdził silną potrzebę współpracy transatlantyckiej w szerokim wymiarze i jej kluczowe znaczenie w kontekście strategicznych, globalnych wyzwań i odbudowy po pandemii.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…