Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Głównym tematem dyskusji w trakcie szczytu Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) był proces integracji europejskiej krajów regionu Bałkanów Zachodnich. Podczas spotkania w stolicy Włoch Polska po raz kolejny wyraziła swoje poparcie dla europejskich aspiracji tych państw.

- Zdecydowanie popieramy utrzymanie na czele agendy politycznej kwestii rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie – powiedział podczas spotkania wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił jednocześnie, że reformy w Albanii i Macedonii Północnej powinny być kontynuowane, mimo ostatnich niezadowalających decyzji Rady Europejskiej w sprawie obu tych państw. 

– Mam nadzieję, że refleksja nad skutecznością polityki rozszerzenia UE nie będzie opóźniała rozpoczęcia negocjacji z Albanią i Północną Macedonią – dodał. Wiceszef MSZ odniósł się także z uznaniem do wkładu IŚE w proces integracji europejskiej, której naczelnym celem było wspieranie jej członków w ich wysiłkach na rzecz członkostwa w UE.

W trakcie spotkania w Rzymie wiceminister Jabłoński wspomniał także o projekcie Partnerstwa Wschodniego, wskazując, że pozostaje ono jedynym kompleksowym podejściem całej UE do jej wschodnich sąsiadów. Mówiąc o 10. rocznicy ustanowienia tej inicjatywy wiceszef polskiej dyplomacji ocenił, że jest to jedna z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE. 

- Uważamy, że utrzymanie polityki Partnerstwa Wschodniego na wysokim miejscu w agendzie UE w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie, ponieważ daje ono krajom partnerskim objętym tą inicjatywą możliwość bliższej współpracy z UE, a szerzej - z zachodnim światem wartości – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński

Ważnym tematem dyskusji były także perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej w gronie uczestników IŚE. W tym kontekście wiceminister Jabłoński zaznaczył, że wzmacnianie potencjału gospodarek krajów należących do IŚE wymagać będzie zapewnienia optymalnych powiązań infrastrukturalnych.  Ocenił także, że istniejąca infrastruktura transportowa stanowi obecnie duże wyzwanie w większości państw członkowskich IŚE. – Polska jest gotowa, by wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE należącymi do IŚE wypracować rozwiązania na rzecz  poprawy połączeń w zakresie energii, transportu i infrastruktury komunikacyjnej – zaznaczył wiceszef polskiego resortu dyplomacji. Wskazał przy tym, że te działania są także głęboko zakorzenione we wszystkich filarach Inicjatywy Trójmorza.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…