Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Głównym tematem dyskusji w trakcie szczytu Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) był proces integracji europejskiej krajów regionu Bałkanów Zachodnich. Podczas spotkania w stolicy Włoch Polska po raz kolejny wyraziła swoje poparcie dla europejskich aspiracji tych państw.

- Zdecydowanie popieramy utrzymanie na czele agendy politycznej kwestii rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie – powiedział podczas spotkania wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił jednocześnie, że reformy w Albanii i Macedonii Północnej powinny być kontynuowane, mimo ostatnich niezadowalających decyzji Rady Europejskiej w sprawie obu tych państw. 

– Mam nadzieję, że refleksja nad skutecznością polityki rozszerzenia UE nie będzie opóźniała rozpoczęcia negocjacji z Albanią i Północną Macedonią – dodał. Wiceszef MSZ odniósł się także z uznaniem do wkładu IŚE w proces integracji europejskiej, której naczelnym celem było wspieranie jej członków w ich wysiłkach na rzecz członkostwa w UE.

W trakcie spotkania w Rzymie wiceminister Jabłoński wspomniał także o projekcie Partnerstwa Wschodniego, wskazując, że pozostaje ono jedynym kompleksowym podejściem całej UE do jej wschodnich sąsiadów. Mówiąc o 10. rocznicy ustanowienia tej inicjatywy wiceszef polskiej dyplomacji ocenił, że jest to jedna z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE. 

- Uważamy, że utrzymanie polityki Partnerstwa Wschodniego na wysokim miejscu w agendzie UE w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie, ponieważ daje ono krajom partnerskim objętym tą inicjatywą możliwość bliższej współpracy z UE, a szerzej - z zachodnim światem wartości – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński

Ważnym tematem dyskusji były także perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej w gronie uczestników IŚE. W tym kontekście wiceminister Jabłoński zaznaczył, że wzmacnianie potencjału gospodarek krajów należących do IŚE wymagać będzie zapewnienia optymalnych powiązań infrastrukturalnych.  Ocenił także, że istniejąca infrastruktura transportowa stanowi obecnie duże wyzwanie w większości państw członkowskich IŚE. – Polska jest gotowa, by wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE należącymi do IŚE wypracować rozwiązania na rzecz  poprawy połączeń w zakresie energii, transportu i infrastruktury komunikacyjnej – zaznaczył wiceszef polskiego resortu dyplomacji. Wskazał przy tym, że te działania są także głęboko zakorzenione we wszystkich filarach Inicjatywy Trójmorza.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…