Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się z ambasadorem przy UE Arkadiuszem Plucińskim oraz z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego.

Głównym tematami spotkania były: przyszła strategia leśna oraz aktualne kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.

Jak podkreślił wiceminister, leśnictwo odgrywa coraz większą rolę w polityce unijnej. Kwestie leśnictwa stają się coraz bardziej istotne w polityce europejskiej, zwłaszcza w kontekście ochrony bioróżnorodności oraz wyzwań klimatycznych. Od wielu miesięcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska bierze aktywny udział w unijnej dyskusji oraz konkretnych pracach dotyczących kształtu Strategii leśnej, wdrażania Strategii bioróżnorodności, także dotyczących planowanej zmiany Rozporządzenia LULUCF, Dyrektywy OZE w kontekście biomasy leśnej, czy też taksonomii. Na spotkaniu przybliżono więc problematykę polskiego leśnictwa i gospodarki leśnej w kontekście polityki unijnej.

- Z punktu widzenia polskiego leśnictwa i gospodarki leśnej, bardzo ważne są dla mnie kwestie dotyczące Strategii leśnej, zmiany Rozporządzenia LULUCF oraz zmiany Dyrektywy OZE w kontekście biomasy leśnej. Trzeba też pamiętać o tzw. taksonomii, która także wpływa na leśnictwo i gospodarkę leśną. W kraju intensywnie pracujemy nad tymi zagadnieniami od wielu miesięcy - powiedział wiceminister Siarka.

- Zmiana Rozporządzenia LULUCF w sposób istotny będzie ingerować w leśnictwo w Polsce, ale także w polski sektor rolny. Połączenie leśnictwa i rolnictwa w systemie rozliczania emisji pochłaniania (AFOLU) generuje liczne wyzwania i wymaga czasu na wdrożenie - mówił Edward Siarka.

Proponowane w zmienianej Dyrektywie OZE zaostrzenie kryteriów zrównoważonej biomasy leśnej może mieć decydujący wpływ na wykorzystanie drewna jako surowca energetycznego. Dla Polski problematyczne jest obniżenie progu dla instalacji zobowiązanych do użytkowania biomasy spełniającej kryteria „zrównoważoności” z 20 MW do 5 MW, czy też wprowadzenie kaskadowego wykorzystania biomasy.

- Czekaliśmy na nową Strategię leśną, ponieważ należymy do państwo znacznej lesistości - mamy prawie 30% zalesionej powierzchni kraju, w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił wzrost zasobów drzewnych o około 50%, przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni chronionych oraz przy zachowaniu ogólnodostępnego charakteru lasu - podkreślił wiceminister.

Sektor leśny i drzewny, w którym pracuje ok 460 tys. osób, dostarcza ok. 2,7% PKB.

Jak podkreślił wiceminister Siarka, proponowana przez UE strategia leśna, nie wykazuje w pełnym stopniu zrozumienia dla wielofunkcyjnej gospodarki leśnej łączącej potrzeby środowiskowe, społeczne oraz gospodarcze i w zasadzie ogranicza znaczenie lasów do realizacji celów przyrodniczych i klimatycznych. Zapowiedziana modyfikacja, na korzyść aspektów przyrodniczych, definicji zrównoważonej gospodarki leśnej, spowoduje zachwianie równowagi pomiędzy jej elementami.

Minister wymieniając wątpliwości dotyczące Strategii leśnej, zapewnił że Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie aktywnie promować polskie stanowisko w tej sprawie w Unii Europejskiej.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…