Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łączy nas nie tylko geografia. Łączy nas nie tylko historia czy wspólne rozumienie słów „wolność” i „solidarność”, ale podobne wyzwania społeczno-gospodarcze - powiedział podczas briefingu dla mediów w KPRM sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pełnomocnik Rządu do spraw polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz obchodów jubileuszu 30-lecia współpracy wyszehradzkiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister przypomniał, że Polska objęła 1 lipca 2020 r. rotacyjną, roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Stało się to w bardzo trudnych okolicznościach związanych z pandemią COVID-19, która zdominowała europejską i światową agendę. 

- Ograniczenia w funkcjonowaniu społeczeństwa, oświaty i gospodarki stanowią dla nas wszystkich ogromne wyzwanie. Chcemy, aby pozostały czas przewodnictwa Polski w V4 był okresem pozwalającym na przygotowanie „powrotu na właściwe tory” gospodarki i życia społecznego - dodał wiceszef polskiej dyplomacji, nawiązując do hasła polskiej prezydencji, które brzmi „Back on track” [„Powrót na właściwe tory”].

Wiceminister podkreślił, że w ramach wzmacniania współpracy w zakresie walki z pandemią, doprowadziliśmy, zgodnie z wolą premierów państw V4 wyrażoną podczas spotkania 11 września 2020 r. w Lublinie, do uruchomienia wirtualnego centrum V4 wymiany informacji ws. COVID-19. Prace centrum zostały zainaugurowane już 9 października ubiegłego roku. 

- Głównym obszarem praktycznej współpracy V4 jest wpływanie na kształt agendy europejskiej oraz zabieganie, aby odzwierciedlała ona w zrównoważony sposób potrzeby i uwarunkowania tak zróżnicowanego składu członkowskiego UE. W tym kontekście, Grupa Wyszehradzka wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność, chociażby w sprawach polityki migracyjnej czy też w kwestiach polityki wschodniej - powiedział w swoim wystąpieniu wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał również, że kwestią zasługującą na szczególną uwagę są przypadające na czas polskiej prezydencji obchody 30. rocznicy podpisania „Deklaracji Wyszehradzkiej” (15 lutego 1991 r.). 

Szynkowski vel Sęk zaprezentował ponadto kilka projektów o charakterze promocyjnym, realizowanych z okazji 30. rocznicy powstania V4, również we współpracy z różnymi instytucjami w Polsce i w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej. 

- Aby podkreślić znaczenie tej istotnej rocznicy, planujemy, pomimo pandemii, szereg inicjatyw rocznicowych - od wspomnianych spotkań politycznych na wysokim szczeblu, przez szeroko zakrojone działania promocyjne, które będą prowadzone nie tylko w naszych czterech państwach, ale przede wszystkim na całym świecie za pośrednictwem ambasad i instytutów kultury naszych czterech państw - dodał. 

Jako przykłady wiceminister wymienił znaczek okolicznościowy wydany przez cztery poczty państw Grupy, wystawę politologiczną z okazji 30-lecia V4, przygotowaną przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki we współpracy z MSZ RP oraz w koordynacji z pozostałymi państwami należącymi do Grupy. Obecnie w trakcie realizacji - we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - jest też projekt murali o V4 w Warszawie, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…