Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ramowy program na rzecz badań i innowacji na lata 2021-2027 „Horyzont Europa” był głównym tematem obrad unijnej Rady ds. Konkurencyjności (COMPET). W posiedzeniu udział wziął wiceminister nauki prof. Grzegorz Wrochna.

- Program „Horyzont Europa” jest dużą szansą dla rozwoju polskiej nauki. Dotychczas nie w pełni tę szansę wykorzystywaliśmy - Polska wkłada do budżetu unijnego ponad 3 procent, a udało nam się dla nauki pozyskiwać jedynie ok. 1 procent tego wkładu. To zaczyna się zmieniać - po uchwaleniu Konstytucji dla Nauki i po zmianie kryteriów ewaluacji, gdzie projekty europejskie są specjalnie wysoko punktowane, już widzimy dużą poprawę - mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna.

- Istotne dla nas są instrumenty, które pozwolą na synergię funduszy strukturalnych, spójnościowych z programami „Horyzont Europa”. Będzie to polegało na tym, że np. polski zespół, który został bardzo wysoko oceniony w konkursie „Horyzont Europa”, ale nie dostał pieniędzy w danej puli, bo ich zabrakło, będzie mógł być finansowany z naszych polskich funduszy spójności - zauważył Wrochna.

Minister podkreślił, że należy podtrzymać główne założenia programu, jakimi w głównej mierze są praca naukowa i wsparcie doskonałych naukowców.

- W kontekście współpracy międzynarodowej za kluczowe uważamy wdrożenie zasady Pay As You Go i zrównoważenie wkładów krajów trzecich na poziomie indywidualnych instrumentów. Ponadto za niezbędne uważamy aktywne włączenie państw członkowskich w proces przygotowania, negocjacji i finalizowania umów z krajami trzecimi aspirującymi do stowarzyszenia z programem „Horyzont Europa” - dodał prof. Grzegorz Wrochna.

Głównymi tematami dyskusji były zagadnienia dotyczące budżetu, współpracy z państwami trzecimi i synergiami z innymi programami.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…