Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ramowy program na rzecz badań i innowacji na lata 2021-2027 „Horyzont Europa” był głównym tematem obrad unijnej Rady ds. Konkurencyjności (COMPET). W posiedzeniu udział wziął wiceminister nauki prof. Grzegorz Wrochna.

- Program „Horyzont Europa” jest dużą szansą dla rozwoju polskiej nauki. Dotychczas nie w pełni tę szansę wykorzystywaliśmy - Polska wkłada do budżetu unijnego ponad 3 procent, a udało nam się dla nauki pozyskiwać jedynie ok. 1 procent tego wkładu. To zaczyna się zmieniać - po uchwaleniu Konstytucji dla Nauki i po zmianie kryteriów ewaluacji, gdzie projekty europejskie są specjalnie wysoko punktowane, już widzimy dużą poprawę - mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna.

- Istotne dla nas są instrumenty, które pozwolą na synergię funduszy strukturalnych, spójnościowych z programami „Horyzont Europa”. Będzie to polegało na tym, że np. polski zespół, który został bardzo wysoko oceniony w konkursie „Horyzont Europa”, ale nie dostał pieniędzy w danej puli, bo ich zabrakło, będzie mógł być finansowany z naszych polskich funduszy spójności - zauważył Wrochna.

Minister podkreślił, że należy podtrzymać główne założenia programu, jakimi w głównej mierze są praca naukowa i wsparcie doskonałych naukowców.

- W kontekście współpracy międzynarodowej za kluczowe uważamy wdrożenie zasady Pay As You Go i zrównoważenie wkładów krajów trzecich na poziomie indywidualnych instrumentów. Ponadto za niezbędne uważamy aktywne włączenie państw członkowskich w proces przygotowania, negocjacji i finalizowania umów z krajami trzecimi aspirującymi do stowarzyszenia z programem „Horyzont Europa” - dodał prof. Grzegorz Wrochna.

Głównymi tematami dyskusji były zagadnienia dotyczące budżetu, współpracy z państwami trzecimi i synergiami z innymi programami.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…