Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ramach debaty przedwyborczej „Wspierać regiony z Warszawy. Jak parlamentarzyści mogą skutecznie działać na rzecz swoich regionów” wypowiedział się Przemysław Litwiniuk, kandydat PSL Koalicji Polskiej w wyborach do sejmu, doświadczony samorządowiec, były przewodniczący sejmiku lubelskiego.

Dziś bycie posłem sejmu RP daje znacznie więcej możliwości działania dla społeczności lokalnej niż jako działaczowi samorządowemu. Dawniej było w wielu aspektach odwrotnie, ale wraz z nastaniem obecnej władzy to się zmieniło. Jestem samorządowcem od 17 lat. Nie myślałem nigdy wcześniej o karierze parlamentarnej. Ale to widać już nie tylko z perspektywy samorządowca.

Samorząd niestety choruje obecnie na coś, co nazywa się „recydywa centralizmu”. Jako ludzie ponoszący odpowiedzialność za sprawy publiczne, możemy zaangażować się w sejmie w działalność na rzecz społeczności lokalnych. Tam się bowiem przesądza o pozycji tych społeczności w ustroju organizacji państwa, a ta pozycja niestety coraz bardziej słabnie. Przede wszystkim poseł może dziś zadbać o to, aby ta społeczność zarządzała swoimi sprawami publicznymi, żeby, zgodnie z konstytucją i zobowiązaniami międzynarodowymi otrzymała kompetencje do zarządzania istotną częścią spraw publicznych i dostała do tego adekwatne finansowanie.

Jeszcze do niedawna wiele rzeczy można było łatwiej załatwić z pozycji radnego, ale Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska trafiły w ręce Ministerstwa Środowiska – z rąk samorządu województwa. Doradztwo rolnicze tak samo zostało scentralizowane, kolejne kwestie dotyczą różnych aspektów życia samorządowego, które trafiły pod długopis w Warszawie. Trzeba spowodować, aby te sprawy były zarządzane z poziomu tego, w którym najlepiej je widać.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…