Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Na przykład te dotyczące włączenia do bezpłatnego Obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych (OPSO), najnowszej i bardziej skutecznej niż dotychczasowa, szczepionki przeciwko pneumokokom. Tymczasem wydana w ostatnich tygodniach opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), zlecona przez MZ, de facto zrównuje skuteczność działania i tym samym ich jakość dla pacjentów szczepionki: dotychczas znajdującą się w programie, tzw. 10-walentną (PCV 10) i nową (PCV 13) – 13-walentną, tj. odporną aż na 13 rozmaitych odmian (tzw. serotypów) chorób powodowanych przez pneumokoki.

I to pomimo jednoznacznego stanowiska w tej sprawie podległego, podobnie, jak AOTMiT, ministrowi zdrowia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych. Jak powiedziała specjalistycznemu pismu „Służba Zdrowia” prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii: - Należy refundować 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom, bo zabezpiecza przed serotypami bardzo groźnymi dla dzieci oraz całego społeczeństwa, przed którymi nie chroni szczepionka 10-walentna.

A przecież ze zdrowiem nie ma żartów. To nie pole do oszczędności. Co najmniej od grudnia trwała dyskusja o szczepionkach przeciwko pneumokokom i teraz – w obecnej sytuacji szczególnie wyraźnie - widać, że po prostu trzeba wybrać skuteczniejszą, choć naturalnie pociągnie to za sobą konieczność poniesienia przez budżet dodatkowych wydatków.
Przypomnijmy, że, jak informował na początku br. portal niezalezna.pl, pneumokoki to powszechnie stosowana nazwa bakterii Streptococcus pneumoniae znanych także jako dwoinki zapalenia płuc. Są one szeroko rozpowszechnione na świecie i – jak podaje portal szczepienia.pl - rocznie powodują około 14,5 mln zachorowań oraz 800 tys. zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia.

Zaś jeszcze w lipcu ub. roku specjalistyczny portal medexpress.pl pisał, że obowiązująca dotąd „wprowadzona do kalendarza obowiązkowych szczepień w 2017 r. szczepionka zabezpieczająca przed 10. typami pneumokoka, PCV10, skutecznie eliminuje zawarte w niej serotypy, nie chroni jednak przed najczęściej występującymi w Polsce serotypami 3 i 19A. Taką ochronę daje szczepionka 13-walentna PCV13, która jest obecnie nieodpłatnie dostępna jedynie dla dzieci z grup ryzyka. W rezultacie przewidywane pokrycie szczepionkowe dla szczepionki 10-walentnej oraz szczepionki 13-walentnej wynosi odpowiednio 33,3 i 65,3 proc. dla dzieci poniżej 5. roku życia, oraz odpowiednio 23,3 i 56,7 proc. dla dzieci poniżej 2. roku życia”.

Trudno zatem uznać, że skuteczność obu rodzajów szczepionek jest jednakowa. Przytoczmy choćby dwie opinie przekazane Gazecie Polskiej uznanych autorytetów w branży medycznej. Według prof. Walerii Hryniewicz, kierownika Zespołu Epidemiologii i Terapii Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków: - powinna być w Polsce stosowana w ramach Narodowego Programu Szczepień szczepionka 13-walentna. Jeśli nasz budżet nie jest w stanie tego udźwignąć można byłoby zaakceptować pomysł o dopłacaniu przez rodziców szczepionych dzieci różnicy w cenie pomiędzy szczepionką 10-, a 13-walentną. Uważam, że obie szczepionki są wysokiej jakości, niemniej 13-walentna daje szerszą ochronę – mówi prof. Hryniewicz.

Zaś pos. Bolesław Piecha, b. wiceminister zdrowia, podkreśla: - Szczepionki przeciwko pneumokokom, którymi zaszczepiane są nasze najmłodsze pociechy, są bardzo ważne – wpisano je w cykl szczepień, które uodparniają dzieci na chorobę, która może się skończyć poważnym zapaleniem płuc o innym przebiegu, niż z ten z koronawirusem, ale też zbiera śmiertelne żniwo. Wobec tego stosowanie tych szczepionek jest konieczne.

Warto poddać to pod rozwagę decydentów z ministerstwa zdrowia. Przecież wszystkim nam zależy na zdrowym społeczeństwie, szczególnie na jego najmłodszemu pokoleniu.

{crossposting}