Pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. Niestety, z obawy przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 odnotowano spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych, a także wzrost liczby pacjentów odwołujących wizyty – stwierdził minister.
W jego przekonaniu jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie leczenia onkologicznego daje zdecydowanie gorsze rokowania na wyleczenie.
- Dzięki wprowadzonym standardom, zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym - dodał. - Pragnę przypomnieć, że możliwe jest uzyskanie konsultacji z lekarzem za pomocą teleporady. W tym celu należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem zdrowia lub umówić się na teleporadę korzystając ze strony pacjent.gov.pl.
- Od maja br. następuje stopniowe odmrażanie nie tylko gospodarki, ale również ochrony zdrowia. Dzięki szybkiemu wdrożeniu specjalnych zasad sanitarnych, podmioty lecznicze ponownie zaczynają realizować programy profilaktyki onkologicznej. Więcej informacji na temat dostępnych programów profilaktyki onkologicznej można uzyskać na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz pacjent.gov.pl. Informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych, można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta – poinformował minister zdrowia.
- Pamiętajmy! Wykonywanie badań profilaktycznych daje szanse na zidentyfikowanie nowotworu we wczesnym stadium a wczesne rozpoczęcie leczenia daje większe szanse na pokonanie choroby! – podkreślił na zakończenie minister.
{crossposting}