Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski na konferencji Wspólnie dla Zdrowia

Cykl debat “Wspólnie dla Zdrowia” podsumował Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Polacy oczekują lepszej diagnostyki, lepszej koordynacji opieki zdrowotnej.

- Z każdą debatą „Wspólnie dla Zdrowia” mieliśmy do omówienia konkretne zadania, dzisiaj mamy podsumować całość – stwierdził minister. - Dokument, który powstał w wyniku pracy Rady Społecznej „Wspólnie dla Zdrowia” będzie podstawą dla wypracowania planu wieloletniego dla systemu ochrony zdrowia. 

Szumowski przekonywał, że dokument ten powstał w konsensusie wielu środowisk, grup eksperckich i pacjenckich.

- Ogromne znaczenie ma zwiększenie nakładów – zauważył minister zdrowia. - Dzięki środkom finansowym możemy zainwestować w kadry – poprzez poprawę warunków pracy i płacy, dofinansowanie wszystkich poziomów lecznictwa. Ale jeśli nie zwiększymy liczby specjalistów, to nie będzie miał kto opiekować się pacjentami. Musimy zwiększyć liczbę studentów, poprawić sytuację w pielęgniarstwie, kształcić więcej fizjoterapeutów. To są wyzwania na kolejne lata – uważa Szumowski.

Zapis deaty Wspólnie dla Zdrowia: SPOŁECZNY PROGRAM ZDROWIA 2020+. Minister Szumowski

 

Jego zdaniem grzechy przeszłości ciągną się za nami, choćby w postaci nieskoordynowanej opieki na pacjentem. 

- Pojawia się pytanie jak skonstruować system, byśmy nie musieli poprawiać sytuacji na SOR-ach, a pacjent był leczony tam, gdzie powinien – w POZ – zastanawiał się minister zdrowia. 

W jego przekonaniu Polacy oczekują lepszej diagnostyki, lepszej koordynacji opieki. - Musimy to sukcesywnie naprawiać, a dzięki dodatkowym środkom będziemy mieli na to szasnę. Z niecierpliwością czekam, jakie wnioski przedstawi Prezydium „Wspólnie dla Zdrowia” - oznajmił.

{crossposting}