Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezentacja najlepszych rozwiązań systemu podatkowego i e-usług w Estonii i w Polsce to jeden z tematów rozmowy ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z przedstawicielami Ministerstwa Finansów Estonii.

Estonia to jeden z liderów, jeśli chodzi o oferowanie tzw. smart-administracji i ułatwień w rozliczaniu podatków swoim klientom. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Finansów.

- Estonia jest państwem, od którego Polska może, a co więcej, chce się uczyć –stwierdził minister Kościński. - Zorientowana na klienta, oferująca wiele e-usług smart-administracja i łatwe w rozliczeniu proinwestycyjne podatki to również droga dla Polski – dodał. 

Jak przypomniał Kościński, Estonia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu konkurencyjności podatkowej (Tax Competitiveness Index) spośród 36. badanych krajów OECD. Polska chce korzystać z jej doświadczeń dzięki rozwojowi e-usług i uproszczeniu prawa.

Rozmowa dotyczyła również e-usług udostępnianych podatnikom w obu krajach i wpływu rozwoju umiejętności miękkich przez pracowników administracji podatkowej na jej unowocześnienie i budowę lepszych relacji z podatnikiem. Są to działania, które znacząco zwiększają tzw. customer-friendlyness (przyjazność wobec klientów).

- Przedstawicieli Estonii szczególnie zainteresował temat informatyzacji polskiej administracji podatkowej, w tym narzędzi używanych do skutecznego zwalczania przez Polskę mafii podatkowych, a także rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych jako narzędzia efektywnego zwalczania szarej strefy - poinformował Kościński.

Polska jest światowym liderem w zakresie płatności dotykowych, a liczba transakcji bezgotówkowych, w szczególności płatności telefonami, rośnie co roku średnio o 10 proc.

- Korzystają na tym zarówno konsumenci, dzięki bezpieczeństwu i wygodzie transakcji, jak i budżet państwa, ponieważ rozliczenia kartowe są rejestrowane na kasach fiskalnych – zauważył minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…