Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Warszawa - w ramach Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej – stanie się areną debaty nad kształtem skutecznej dyplomacji w nowoczesnym świecie naznaczonym globalizacją, rewolucją informacyjną i pełnym wzajemnych wielosektorowych powiązań na poziomie społeczności lokalnych, biznesowych i naukowych.

Akcent Szczytu zostanie postawiony na wymiar regionalny działań dyplomatycznych – to w nim istnieje duży potencjał dla kształtowania korzystnej pozycji Polski w międzynarodowych relacjach. Inicjatorem wydarzenia jest wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zostanie ono zorganizowane po raz pierwszy w historii. 

– Zależy nam, by podczas Szczytu zostały wypracowane rozwiązania, dzięki którym będzie można wzmocnić promocję danego kraju, a tym samym jego konkurencyjność i atrakcyjność, poprzez dyplomację samorządową i ekonomiczną – informuje wiceszef MPiT. 

Dodaje, że współczesna dyplomacja ekonomiczna jest domeną działań i zdolności o różnym charakterze, dlatego wymaga stałego udoskonalania i zwiększania pola jej oddziaływania. 

– Aby o to skutecznie zabiegać, należy sięgać po szerokie spectrum środków, a więc być aktywnym w lokalnych ekosystemach powiązań, zwiększać zakres międzynarodowej współpracy regionalnej z udziałem samorządów, a przede wszystkim nawiązywać lub wzmacniać międzynarodowe relacje biznesowe i instytucjonalne – podkreśla wiceminister. - Miejscem debaty jak to efektywnie robić oraz miejscem wyznaczania trendów i kierunków, będzie właśnie warszawski Szczyt – zaznacza.

 Hasłem wydarzenia jest „Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności”. Przewidujemy, że weźmie w nim udział ok. 1000 uczestników. Ponad 100 panelistów reprezentujących różne środowiska i potrzeby będzie rozmawiać o najlepszych praktykach uprawiania dyplomacji na świecie, o nowych formach współpracy i skutecznych kanałach dobrej dyplomacji w regionie.

– Wybór Warszawy jako miejsca spotkania o współpracy międzynarodowej na szczeblu regionalnym nie jest przypadkowy – uważa Ociepa. - To właśnie Polska może się poszczycić na tym polu wartymi do odnotowania sukcesami m.in. jako inicjator utworzenia nowego instrumentu współpracy terytorialnej – Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej – podkreśla.

W roli współorganizatorów honorowych Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej wystąpią Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz instytucje z obszaru biznesu, nauki i samorządu, a także regiony zagraniczne. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…