Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O rządowym wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami i Programie Dostępność Plus mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej podczas spotkania Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

- Tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować samodzielnie i żyć godnie oraz uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi obywatelami - to najważniejszy cel Programu Dostępność Plus. Od niemal 3 lat wdrażamy zestaw działań ukierunkowanych na to by zwiększać dostępność przestrzeni publicznej, transportu, edukacji, zdrowia i wielu innych obszarów. Realizujemy już ponad 100 inicjatyw angażujących fundusze o wartości około 8,7 miliarda zł - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister przypomniała, że z wsparcia skorzystały już m.in. 152 uczelnie poprawiające dostępność architektoniczną i metodyczną, do których wkrótce dołączy także 150 szkół podstawowych, które właśnie ubiegają się o granty na podobne cele. Wśród uczelni, które już poprawiają swoją dostępność jest 14 ze Śląska, w tym Uniwersytet Śląski, Politechniki Śląska i Częstochowska.

Jak zaznaczyła wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej osoby z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na dostarczane w ramach regionalnych programów usługi opiekuńcze lub asystenckie, a także zdrowotne. Na Śląsku z tych form wsparcia skorzystało już łącznie ponad 26 tysięcy osób.

Minister wspomniała także o działaniach edukacyjnych.

- W ubiegłym roku przeszkoliliśmy z dostępności 1,5 tysiąca osób z grona służb architektoniczno-budowlanych, a planujemy wkrótce szkolenia dla kolejnych 3,5 tysiąca osób, w tym głównie architektów - powiedziała minister. 

Wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że bardzo ważnym instrumentem pozwalającym na inwestycje zwiększające dostępność w już istniejących budynkach jest funkcjonujący od 2019 r. Fundusz Dostępności. Do końca maja tego roku, dysponujący środkami Funduszu Bank Gospodarstwa Krajowego, udzielił 39 preferencyjnych pożyczek na łączną kwotę ponad 15 milionów zł. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…