W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie, jakie Polska przywiązuje do przestrzegania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego i nawiązał do dotychczasowej aktywności Polski w tym obszarze. - W maju 2018 r. Polska przewodniczyła pracom Rady Bezpieczeństwa. Zorganizowaliśmy dwie otwarte debaty na wysokim szczeblu: pierwszą w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a drugą w sprawie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Tematyka obydwu koncentrowała się na międzynarodowym prawie humanitarnym – powiedział Czaputowicz.
Zaznaczył również, że wspieranie zasad prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności w odniesieniu do ochrony cywilów, jest jednym z głównych priorytetów niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Szef polskiego MSZ poruszył także temat polskiej obecności w ramach Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL). – Powrót Polski do misji UNIFIL jest zwieńczeniem trwającego ponad dwa lata procesu starań i przygotowań do powrotu RP do operacji pokojowych ONZ – powiedział szef polskiego MSZ. – Polskie zaangażowanie w UNIFIL planowane jest na poziomie około 170-200 żołnierzy. Polski kontyngent dołączy do irlandzkiego batalionu planowo w listopadzie 2019 roku – dodał.
Minister Czaputowicz poinformował też w trakcie rozmowy, że Polska przyjęła w październiku 2018 roku Krajowy Plan Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dot. kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2021 – dołączyła tym samym do grona blisko 80 państw, które dysponują planami działania na rzecz realizacji postanowień rezolucji RB ONZ 1325 i jej pochodnych.