Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - koncert powrót Bardów

Widowisko multimedialne dla tysięcy widzów, seria kameralnych koncertów fortepianowych, koncert pieśni Gintrowskiego i Kaczmarskiego oraz koncert muzyki symfonicznej w Teatrze Wielskim – Operze Narodowej to zaledwie część imprez przygotowanych na rocznice 2 i 4 czerwca.

Biuro Programu „Niepodległa” na podstawie pełnomocnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje szereg wydarzeń związanych z obchodami 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

- Biuro włącza się w obchody obu tych rocznic, dokładając do kalendarza licznych ogólnopolskich wydarzeń również własne projekty, które mamy nadzieję, urozmaicą i godnie podkreślą dwie niezmiernie ważne dla Polaków rocznice – tłumaczył Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej.

- W czerwcu 2019 r. upamiętniamy rocznice wydarzeń, które połączyły Polaków, które nadały nowy ton polskiej walce z komunizmem i które zmobilizowały nas w dążeniach do stworzenia w pełni niepodległego kraju. Dzięki moralnemu wsparciu Jana Pawła II oraz dzięki zapałowi i zaangażowaniu Polaków, rozpoczął się okres pokojowych przemian ustrojowych w całej Europie Środkowowschodniej. Ich efektem było przeprowadzenie w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku – dodaje Sellin.

Program obchodów rozpoczyna 2 czerwca wyjątkowe widowisko na placu Piłsudskiego w Warszawie - koncert muzyki towarzyszącej Polakom w trakcie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Współczesne interpretacje utworów wykonają między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, zespoły: Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Całość uzupełnią liczne materiały archiwalne, fragmenty papieskich homilii i przemówień.

- Biuro Programu „Niepodległa” włącza się również w obchody 30. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku – informuje wiceminister. - Dołączamy się z działaniami do długiej listy wydarzeń w całym kraju. Gospodarzem wydarzeń rocznicowych jest Senat RP, który w 1989 r. był pierwszą izbą wybieraną w pełni demokratycznie, a działania Biura uzupełnią te planowane przez Senat – powiedział Sellin. - Zaplanowaliśmy zarówno koncert muzyki symfonicznej jak i koncert pieśni stworzonych przez dwóch bardów „Solidarności” – Gintrowskiego i Kaczmarskiego. Wszystkim Polakom przypomnimy też unikalny plakat mobilizujący do wzięcia udziału w wyborach w 1989 r.

Uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie oficjalnym wydarzeniem rocznicowym. Na scenie Teatru Wielkiego zasiądą muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy. Na fortepianie towarzyszył będzie orkiestrze Łukasz Krupiński.