Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Emilewicz portret

Czyste powietrze oraz wsparcie rozwoju mniejszych miast, w tym ich ośrodków akademickich – to główne tematy wizyty szefowej ministerstwa przedsiębiorczości i technologii (MPiT) Jadwigi Emilewicz w Małopolsce.

Minister odwiedziła m.in. Suchą Beskidzką czyli, według WHO, jedno z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. To jedna z gmin kwalifikujących się do objęcia programem Stop Smog, który zakłada, że termomodernizacja domów i wysokoemisyjnych pieców finansowana jest w 70 proc. ze środków rządowych, a w 30 proc. - z gminnych.

Smog, a samorządy

- Problemu smogu nie da się rozwiązać odgórnie, konieczna jest w tej kwestii współpraca między rządem i samorządem - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz w Suchej Beskidzkiej. - A także zaangażowanie nauki i technologii, spójność z polityką regionu i środkami unijnymi oraz kontakt z mieszkańcami, żeby pomagać potrzebującym – stwierdziła minister w Suchej Beskidzkiej. Podkreśliła również, iż: - Warto pamiętać, że smog nie jest tylko problemem wielkich miast. Walka ze smogiem jest tak naprawdę walką o zdrowie naszych dzieci i naszych najbliższych. Przez smog w Polsce przedwcześnie umiera 40-46 tys. osób rocznie. 

Minister Emilewicz odwiedziła też rodzinę Państwa Dutkiewiczów w Śleszowicach. Dzięki termomodernizacji koszty ogrzewania ich domu zmniejszyły się o 1/3.

Krajowe Forum Miejskie

Szefowa MPiT wzięła też udział w Krajowym Forum Miejskim w Krakowie. W programie forum znalazły zagadnienia związane z politykami miejskimi w kontekście Agendy 2030. Z punktu widzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ważne są zagadnienia dotyczące rozwoju mniejszych miast przez lokowanie w nich Centrów Usług Biznesowych, delokalizacja części urzędów centralnych, jak również kwestie związane z walką o czyste powietrze i energetyka prosumencka.

- Miasta są kluczem do pełnej realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agenda 2030. W nich jak w soczewce skupiają się kwestie podejmowane przez Agendę. Pamiętajmy, że w miastach wypracowujemy 80% globalnego PKB – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Jak wskazała: - Przy realizacji celów Agendy 2030 dotyczącej polityki miejskiej ważna jest zarówno delokalizacja części urzędów czy powstawania Centrów Usług Biznesowych dla powstrzymania wyludniania się średnich miast, jak również energetyka prosumencka – zakończyła minister.