Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Jeśli nie wprowadzimy zmian w systemie edukacji, wkrótce możemy być w poważnych tarapatach. Zamiast uczyć dzieci i studentów schematycznych czynności, które już powoli na rynku pracy zastępuje sztuczna inteligencja, powinniśmy postawić na uniwersalne umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, kreatywność i samodzielność w myśleniu, praca zespołowa. – mówi Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service.

- Polaków kusi Zachód i USA W Polsce działa solidny system oparty o przekazywanie wiedzy i podstawowych umiejętności, ale brakuje pomysłów na zreformowanie tradycyjnego modelu kształcenia w kierunku promowania kreatywności. A tego typu projekty realizują już takie kraje jak Finlandia, Kanada, Estonia, Singapur,Japonia, Korea czy Chiny - dodaje ekspert.

Z najnowszych danych Eurostatu za 2017 r. wynika, że obywatele Polski byli drugą, pod względem wielkości, grupą obywateli UE mieszkających w innych państwach członkowskich UE, tuż za Rumunią.

Z kolei wg danych GUS, w końcu 2016 r. na emigracji przebywało ponad 2,5 mln Polaków – o prawie 5% więcej, niż rok wcześniej. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.) – wynika z danych GUS.

- Niskie bezrobocie i wyższe pensje na zachodzie Europy kuszą nie tylko Ukraińców, ale także Polaków. Najniższe bezrobocie jest w Niemczech - mamy do nich blisko, dlatego Polacy, szczególnie Ci wykwalifikowani, chętnie pracują na tym rynku i ten trend będzie się pogłębiał. Zagrożeniem może być także zniesienie wiz do USA, które niedawno zapowiedziała nowa ambasador. Choć uważa się, że zniesienie wiz ma obecnie w zasadzie głównie znaczenie dyplomatyczne, to taka informacja z pewnością będzie zachętą do wyjazdu dla kolejnych naszych rodaków – reasumuje Inglot.