Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stanowisko samodzielnego księgowego staje się coraz bardziej deficytowym zawodem w Polsce. Taką sytuację obserwujemy w 14. z 16. województw. Jedynie w Łódzkiem i na Mazowszu występuje równowaga popytu i podaży – podaje Barometr Zawodów 2018.

Eksperci Most Wanted zwracają uwagę, że problem nie leży tylko w liczbie kandydatów, ale wynika także z ich niedopasowania do oczekiwań pracodawców i aplikowania na niewłaściwe oferty.

- Po kilku latach stagnacji obecnie księgowi są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy – mówi Olga Woźniak, Konsultant ds. Rekrutacji Stałych w Most Wanted. - Motorem napędzającym zmiany są firmy z branży BPO/SSC, które wydrenowały rynek z finansistów znających języki obce. Pomimo dużego zapotrzebowania na samodzielnych księgowych, znalezienie dobrej pracy nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Dla wielu pracodawców jest to strategiczne stanowisko, dlatego bardzo starannie dobierają pracowników. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy, dobrze jest znać klucz doboru, wówczas będziemy aplikować na właściwe oferty – dodaje ekspertka.

Współcześni księgowi powinni cechować się elastycznością i dobrze odnajdywać się nie tylko w tabelach z liczbami, ale także w pracy projektowej oraz w środowisku międzynarodowym.

- Osoby prowadzące rekrutację czytają między wierszami i wyciągają wnioski o predyspozycjach nie z listy cech, które wskażemy w aplikacji, lecz z dotychczasowego zakresu obowiązków, które pełniliśmy - podkreśla Woźniak. - Punktem obowiązkowym w CV samodzielnego księgowego są także informacje o udziale w szkoleniach ze zmieniających się przepisów i szkoleniach technicznych (Excel, specjalistyczne programy księgowe) oraz certyfikaty (np. CIMA, ACCA, doradcy podatkowego) potwierdzające nasze umiejętności.

- Rekruterzy przede wszystkim analizują dotychczasowe doświadczenia zawodowe, sprawdzają poziom i aktualność wiedzy księgowej. Pytają kandydata o ostatnie zmiany w prawie, skąd czerpie wiedzę oraz o to w jakich szkoleniach uczestniczył. Należy się spodziewać także pytań o dalszy rozwój zawodowy, planowany kierunek specjalizacji czy o obszar, w którym czuje się najmocniej, co pozwala porównać umiejętności kandydata do specyfiki firmy – uważa ekspertka.

Krótka rozmowa w języku obcym, test językowy lub prośba o zrobienie kilku zadań w Excelu również nie należą do rzadkości. W opinii Olgi Woźniak w trakcie rozmowy rekrutacyjnej bardzo ważne są także kompetencje miękkie, a ich znaczenie systematycznie wzrasta.

- Istotne są takie elementy jak: komunikatywność, odporność na stres, dobra organizacja, asertywność, a także umiejętność argumentacji. Nie warto z kolei zawyżać swoich umiejętności, zwłaszcza językowych oraz komputerowych, ponieważ bardzo szybko zostaną one zweryfikowane. Zdecydowanie lepiej jest zaznaczyć swoje słabsze obszary i przedstawić plan dalszego rozwoju zawodowego – kończy Woźniak.