W dniach 18-19 marca odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia. Oficjalnie otwarcie nastąpi w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Debaty odbędą się zarówno tam, jak i w hotelu “Copernicus”.
Każda edycja forum ma swoją specyfikę, mimo że organizujemy je już 25 lat i wydaje się, że pewne cele zostały osiągnięte. Zawsze jest coś do zrobienia, szczególnie po tym co się stało w Gdańsku. Trzeba włożyć jeszcze większy wysiłek, żeby ludzie mieli gdzie się spotkać i wymienić poglądy. Nawet Ci mało sobie życzliwi, by potem mogli rozstać się w nieco lepszych nastrojach. Pewne osoby nie mogą się spotykać tylko w telewizji, czy sejmie. Potrzeba jest merytoryka, nie tylko pewne ruchy pod publiczkę. - podkreśla Janiszewski.
W tym roku "Welconomy" odbędzie się pod hasłem "Niepodległa – wyzwania na przyszłość".
Równolegle będzie pięć paneli dyskusyjnych. Sądzę, że Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki jest bardzo reprezentacyjnym miejscem dla Torunia i będziemy z niego korzystać także w kolejnych lat. - twierdzi.
Spowolnienie gospodarcze na pewno nastąpi. Kwestia jest taka, że jak jest dobra koniunktura, to trzeba przygotować się do gorszych dni. Mam nadzieję, że forum pomoże w tym politykom. Będzie też dużo o przyszłości Unii Europejskiej, w związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Będą obecni Günter Verheugen i Jerzy Buzek. Także też spora część eurodeputowanych powinna skorzystać z okazji, by pokazać się na forum. - reasumuje Janiszewski.
Pierwszy raz „Welconomy” zorganizowano w 1994 roku. Początkowo miało miejsce w Międzyzdrojach i w Ciechocinku. Następnie przeniesiono wydarzenie do Torunia. Głównym organizatorem jest stowarzyszenie "Integracja i Współpraca".