Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Centrum Weterana

– Ministerstwo Obrony Narodowej powinno wspierać weteranów. Tak się dzieje w przypadku obecnego rządu, który przygotował nowelizację ustawy o weteranach – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Centrum Weterana. 

– Pracowaliśmy nad tym projektem kilka miesięcy. Niedawno odbyło się moje spotkanie ze starszym chorążym sztabowym w stanie spoczynku Tomaszem Klocem i z pułkownikiem Leszkiem Stępniem podczas którego ustaliliśmy ostateczny kształt projektu nowelizacji ustawy - mówił minister.

- Po pierwsze zdecydowaliśmy o tym, żeby zwiększyć wysokość dodatków dla weteranów poszkodowanych poza granicami naszego kraju. Największy wzrost dodatku dotyczył będzie osób najbardziej poszkodowanych. Ten dodatek średnio wzrośnie o 30% – podkreślił szef MON.

– Zdecydowałem także o tym, żeby uruchomić w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego specjalistyczny oddział, który będzie przeznaczony dla weteranów, a więc to będzie Centrum Leczenia Weteranów, gdzie najlepsi specjaliści wojskowi będą obejmowali opieką weteranów. To jest niezwykle ważne, żeby pomoc medyczna miała charakter kompleksowy. Dotychczas tak nie było – zauważył minister.

– Będziemy także finansować weteranom naukę. Poza tym również po raz drugi będziemy finansować udział weteranów w Igrzyskach Invictus Games – mówił minister obrony.

Zwiększenie pomocy dla weteranów oraz weteranów poszkodowanych jest jednym z priorytetów ministra. Celem przygotowanej nowelizacji jest stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia.

Minister wspomniał także o prowadzonych sprawach sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko MON.

– Postępowania sądowe prowadzi Prokuratoria Generalna i to Prokuratoria Generalna jest odpowiedzialna za przyjęcie strategii procesowej, nie mniej na piśmie przedstawiliśmy nasze stanowisko,  żeby podczas postępowań procesowych nie korzystać z przesłanki przedawnienia i żeby każdą ze spraw traktować indywidualnie, żeby każda ze spraw była bardzo szczegółowo przeanalizowana przez służby, które reprezentują stronę państwową podczas tych postępowań – zaznaczył minister.

W kwietniu powołał pełnomocnika ds. współpracy z weteranami, którego zadaniem jest m.in. analiza wniosków o odszkodowania.