Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Stanisław Szwed, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na korytarzu

Nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski. – Poziom stopy bezrobocia w styczniu br. był o 0,6 pkt. proc. niższy niż w styczniu ub. r. Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski – podkreśla wiceminister Stanisław Szwed.

Liczba bezrobotnych w Polsce

Pod koniec stycznia br. liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 1 024,0 tys. osób – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 109,7 tys. mniej niż w tym samym okresie w 2018 r. W porównaniu do grudnia ub. r. liczba ta wzrosła jednak o 5,7 proc., czyli 55,1 tys. osób. Z danych ministerstwa wynika, że największe wzrosty odnotowano w województwach: pomorskim (o 7,1 proc., 3,3 tys. osób), lubuskim (o 7,0 proc., 1,6 tys. osób) i zachodniopomorskim (o 6,9 proc., 3,2 tys. osób).

Bezrobocie - kiedy rośnie, kiedy spada

- Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do tych miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie. Z informacji uzyskanych z urzędów pracy wynika, że do wzrostu bezrobocia w styczniu br. przyczyniły się m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po formach aktywnych, które zakończyły się z końcem grudnia 2018 r., rejestracje osób, którym zakończyły się umowy na czas określony, a także zakończenie prac sezonowych w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka – tłumaczy wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Wolne miejsca pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2019 r. wyniosła 130,4 tys. W porównaniu do grudnia 2018 r. wzrosła o 47,7 tys., czyli o 57,7 proc.

- Należy podkreślić, że poza woj. świętokrzyskim, także w województwie zachodniopomorskim odnotowano ponad 100-proc. wzrost ofert (o 103,6 proc., czyli o 4,1 tys. ofert). Ponadto aż w czterech województwach – kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim i wielkopolskim wzrost liczby ofert zamykał się w granicach ponad 70-80 proc. – zaznacza wiceszef MRPiPS.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła pod koniec stycznia br. 6,2 proc. (wzrost o 0,4 pkt. proc. w porównaniu do grudnia ub. r.). W analogicznym okresie ub. r. (styczeń 2018 – grudzień 2017) odnotowano wzrost stopy bezrobocia o 0,2 pkt (z poziomu 6,6 proc. w grudniu 2017 do 6,8 proc. w styczniu 2018).

Poziom stopy bezrobocia w styczniu br. był o 0,6 pkt. proc. niższy niż w styczniu ub. r. Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski – podkreśla wiceminister Stanisław Szwed.


 Stanisław Szwed (ur. 12 kwietnia 1955 w Bielsku-Białej) - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poseł na Sejm RP III, V, VI, VII i VIII kadencji.

Absolwent Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego"Człowiek Roku 2006" według tygodnika "Solidarność". Jako Sekretarz Stanu w MRPiPS zajmuje się Departamentami: prawa pracy, rynku pracy, funduszy, a także dialogu i partnerstwa społecznego. Wchodzi w skład Rady Dialogu Społecznego powołanej przy Prezydencie RP.

Od 1980 roku jest członkiem NSZZ „Solidarność”. Był zastępcą przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, a także przewodniczącym sekcji metalowców. Od 2006 roku jest przewodniczącym Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.