Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Jednym z moich priorytetów jest rozmowa ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r. jest potwierdzeniem, że zdrowie jest  priorytetem całego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Od 2018 do 2024 r. łączne nakłady na ten cel sięgną 830 mld zł. W latach 2008-2014 było to 460 mld zł. 

- Środki rozsądnie wydawać należy, dlatego eksperci z różnych dziedzin pracują w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”. Chcemy mieć pewność, że te zwiększone środki zostaną zainwestowane w najlepszy możliwy sposób - z korzyścią dla pacjenta i systemu – stwierdził minister. 

- Od stycznia pacjenci powinni trafić do skoordynowanej opieki. Pacjent będzie miał jeden numer telefonu, pod którym będzie mógł się dowiedzieć, gdzie najlepiej zgłosić się na leczenie i w którym ośrodku czas oczekiwania na wizytę jest najkrótszy - dodał szef resortu zdrowia. 

- Oprócz długoterminowych celów, przedstawiałem też obszary, które wymagają działania tu i teraz. Jednym z tych obszarów są kadry. Zaczęliśmy działania, które mają przeciwstawiać się brakom kadrowym: elementarne zmniejszenie biurokracji, podkreślenie sekretarek medycznych - to już zostało zrealizowane - mówił minister zdrowia.

- Ratownictwo medyczne powinno być państwowe - podkreślił min. Szumowski.

Uchwalono ustawę o utworzeniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od 1 kwietnia br. realizatorem świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego wykonywanych przez zespoły ratownictwa medycznego będzie mógł być wyłącznie podmiot leczniczy z całkowitym lub większościowym udziałem kapitału publicznego. 

- Dramatem, który dotyka miliony Polaków jest otyłość, która może być początkiem rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu krążenia czy nowotworów. Będziemy przygotowywać kampanie i podejmować inne działania promujące zdrowy styl życia - dodał min. Łukasz Szumowski.