Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Założenia projektu Polityki Energetycznej Polski, żeby równolegle podnosić efektywność energetyczną i chronić klimat, są bardzo trafne. - podkreśla były minister skarbu państwa, poseł Platformy Obywatelskiej - Włodzimierz Karpiński.

Temat cen energii jest bardzo ważny. Dotyczy przyszłości polskiej gospodarki. W ostatnich dniach gorąca stała się dyskusja o ochronie środowiska. Jest to efekt trwającego Szczytu Klimatycznego w Katowicach. Były minister zauważa, że choć organizacja tego wydarzenia to sukces Polski, to nie wykorzystujemy jego potencjału.

- To wielki sukces, że tegoroczny Szczyt Klimatyczny udało się zorganizować w Katowicach. Potencjał tego wydarzenia nie został jednak do końca wykorzystany. Polska powinna zostać pokazana jako kraj rozwinięty. Zabrakło twardego przesłania, że będziemy opierali nasze bezpieczeństwo energetyczne na węglu, ale jednocześnie coraz bardziej efektywnie wykorzystywać nowe technologie w produkcji energii. Zwłaszcza, że niedawno został ogłoszony Projekt Energetyczny Polski do 2040 r.  Nie ukrywamy swoich bolączek, ale mamy też konstruktywne propozycje ich rozwiązania - zauważył Karpiński podczas debaty na temat cen energii, organizowanej przez Instytut Staszica.

 – Jest zagrożenie, że ta flaga ochrony klimatu, dzierżona przez Europę będzie dużo kosztować. Grozi to pogorszeniem konkurencyjności europejskiej gospodarki wobec Chin i USA. Co do wzrostu cen energii, to poduszka siły nabywczej w bogatych krajach UE jest grubsza od naszej, więc powinniśmy skupić się głównie na naszej sytuacji. Zgodnie z szacunkami nasza gospodarka zapłaci w przyszłym roku za prąd o 15 mld zł więcej, a w 2020 r. o 22 mld zł. Mam wrażenie, że planowane podwyżki najbardziej odbiją się na sektorze MŚP, który jest solą gospodarki -  dodał były minister.