Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Polacy szturmują sklepy. Nie przeszkadza im w tym zakaz handlu w niektóre niedziele. W tym roku tylko w marcu wzrost sprzedaży detalicznej był wyższy niż w czerwcu. W porównaniu z majem sprzedaż detaliczna była wyższa o 3,5 proc. – komentuje Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

- Z danych GUS wynika także iż - w czerwcu, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, dynamicznie rosła sprzedaż samochodów (o 9,8 proc.), mebli, RTV, AGD ( o 14,4 proc.), tekstyliów, odzieży, obuwia (o 16,9 proc.) – twierdzi ekspert. - Kupujemy coraz więcej samochodów użytkowych, co może oznaczać, że przyspieszają inwestycje przedsiębiorstw. Z kolei boom na rynku mieszkaniowym sprzyja zakupom mebli, telewizorów, pralek, czy lodówek.

W przekonaniu Maciąga ograniczenia w handlu nie zaszkodziły dużym sklepom. - Sprzedaż w niewyspecjalizowanych placówkach, czyli hiper- supermarketach, czy dyskontach wzrosła o 9,6 proc. Wielkie sklepy akcjami promocyjnymi skutecznie zachęcają Polaków do robienia zakupów, szczególnie w sobotę, kiedy placówki otwarte są dłużej – uważa ekspert.

W jego opinii dobrze sobie radzą także małe sklepy, o powierzchni do 300 m2. - W czerwcu odnotowały wzrost sprzedaży o 5,4 proc. w ujęciu rocznym, a w stosunku do maja o 2,4 proc.- wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku (CMR).

- Zakaz handlu w niedziele nie zaszkodził również wpływom budżetu z tytułu podatku od towarów i usług – twierdzi ekspert. - Do kasy państwa z VAT wpływa więcej pieniędzy niż przed rokiem. Konsumpcja pozostanie głównym motorem wzrostu gospodarczego.

Sprzyja jej bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Aż 88 proc. Polaków jest przekonanych, że w razie utraty pracy znajdzie nową bez większych komplikacji, a 68 proc. ocenia, że znajdzie co najmniej tak dobre warunki, jak dotychczas. Wynagrodzenia rosną najszybciej od dziesięciu lat. Już wkrótce średnia pensja może przekroczyć 5 tys. zł miesięcznie.

- Świetne wyniki sprzedaży detalicznej w czerwcu pozwalają przypuszczać, że w drugim kwartale br. tempo wzrostu gospodarczego może przekroczyć 5 proc.. W pierwszym kwartale PKB urósł o 5,2 proc. – przypomina na zakończenie Zbigniew Maciąg.