Ewakuacja i transport humanitarny w związku z wojną na Ukrainie, środkowoeuropejskie korytarze transportowe, rewizja sieci TEN-T oraz współpraca w ramach Unii Europejskiej były tematami rozmowy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z wicepremierem, ministrem transportu i infrastruktury Rumunii, Sorinem Mihai Grindeanu.

Ministrowie spotkali się w ramach stolika transportowego polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.

- Agresja Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Cieszy mnie, że zarówno Rumunia, jak i Polska przedstawiają wspólne stanowisko w tej sprawie i potępiają takie działania. Powinniśmy ściśle współpracować na poziomie politycznym i eksperckim, aby w jak największym stopniu wspierać naszych przyjaciół z Kijowa, ale przede wszystkim posługując się narzędziami jakie posiadamy, odpowiadając za sektor transportowy ograniczać skutki kryzysu humanitarnego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Polska podjęła szereg działań mających wspomóc Ukrainę, m.in. uruchomiono pociąg ewakuacyjny na trasie Przemyśl - Lwów, a przewoźnicy kolejowi zwolnili obywateli Ukrainy, który uciekają przed wojną, z opłat za przejazdy kolejami. Zgłoszenie przez Komisję Europejską propozycji utworzenia nowego Europejskiego Korytarza Transportowego Bałtyk - Morze Czarne / Morze Egejskie jest sukcesem państw Europy Środkowej i Południowej. Stworzenie multimodalnego korytarza w oparciu o szlak drogowy Via Carpatia, i kolejowy Rail Carpatia ugruntuje  dalszy rozwój ekonomiczny regionów wschodnich UE. 

- Kręgosłupem nowego Europejskiego Korytarza Transportowego Bałtyk - Morze Czarne / Morze Egejskie jest szlak Via Carpatia. Nasze wspólne wysiłki i determinacja do budowy tej trasy przyniosły efekt. Dziękuję, że Rumunia niezmiennie popiera ten projekt. Przed nami kolejne wspólne ważne projekty, tym razem w obszarze kolejowym - stwierdził minister Adamczyk.

{crossposting}