„Twórczości Piotra Szczepanika nie grozi zapomnienie, bowiem jej intencje zawarte są w ludzkich uczuciach i pragnieniach.

W naszych wspomnieniach zostanie Jego ciepły głos, odważne czyny i zaangażowanie w czasach największej próby” - napisał minister kultury prof. Piotr Gliński w słowie pożegnalnym na pogrzeb śp. Piotra Szczepanika. 

W uroczystościach pogrzebowych w Lublinie wzięła udział wiceminister Magdalena Gawin.

„W latach 80. Piotr Szczepanik aktywnie włączył się w nurt działalności opozycyjnej, czego wyrazem było współorganizowanie w roku 1981 Festiwalu Piosenki Prawdziwej oraz koncertów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej”. 

„Podczas stanu wojennego prowadził podziemną scenę muzyczną - napisał wicepremier Gliński. „Był jednym z bardów podziemnej Solidarności. W latach 90. angażował się w działalność na rzecz twórców, pełniąc m.in. funkcję szefa Zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta RP. Zaliczał się do grona współpracowników Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” - przypomniał minister kultury.  

„W swoich utworach dążył do harmonijnego oddania prawdy i piękna, stąd, przez Jego piosenki, zawsze przemawiał autentyzm uczuć, a eksponowanie tekstu
w połączeniu z charakterystyczną harmonią, czyniło go Artystą wyjątkowym, ponadczasowym i kochanym przez publiczność” - napisał prof. Gliński.

Piotr Szczepanik zmarł 20 sierpnia 2020 r. Miał 78 lat. Po uroczystościach pogrzebowych w Lublinie Piotr Szczepanik spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

{crossposting}