- Kończymy konsultacje rządowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) - Polska musi znaleźć swój sposób na transformację energetyczną- poinformował wiceminister energii, Tadeusz Skobel, podczas Forum Energetyki zorganizowanego w Warszawie przez Gazetę Polską.

- Zgodnie z polityką klimatyczno-środowiskową Unii Europejskiej w najbliższych dwóch dekadach musimy się przestawić w coraz większym stopniu na rozwój energetyki niskoemisyjnej. Dodatkowo przekształcamy sieci przesyłowe w sieci inteligentne. Przy tym priorytetem naszych władz pozostaje niezmiennie troska o bezpieczeństwo energetyczne kraju – dodał wiceminister.

Największym wyzwaniem dla polskiej polityki energetycznej jest ambitna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Polska musi znaleźć swój sposób na transformację energetyczną - mówił Tadeusz Skobel.

Jego zdaniem nie możemy jednocześnie zapominać o konieczności zapewniania efektywności funkcjonowania całego sektora.

- Ambitna, unijna polityka klimatyczna stanowi dla nas wyzwanie - uważa Skobel.

– Musimy znaleźć polską drogę w dążeniu do zaspokojenia dość wyśrubowanych w tym względzie norm narzucanych nam i innym krajom przez Komisję Europejską. Konieczną transformację sektora, ze stopniowym zmniejszaniem w nim udziału węgla, będziemy przeprowadzać tak, by doprowadzić do jak najszerszej dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii (prądu i ciepła), z coraz większym udziałem OZE oraz do jej niskoemisyjności, ale w sposób zrównoważony ekonomicznie, tak, by nie doprowadzić do regresu w rozwoju naszej energetyki – min. Tadeusz Skobel.

W przekonaniu wiceministra węgiel pozostanie jednak istotną częścią naszego miksu energetycznego.

- Powstają nowe bloki energetyczne na węgiel, który będzie spalany z zastosowaniem nowoczesnych technologii zapewniających niskoemisyjność i opłacalność ich eksploatacji – mówił dalej Tadeusz Skobel. – Pomoże w tym funkcjonujący już rynek mocy, zaś rosnący popyt na energię będzie dodatkowo zaspokajany powstającymi instalacjami OZE: wiatrowymi (na razie na lądzie – w nieodległej przyszłości także na morzu /tzw. offshore/) oraz słonecznymi.

Dalszy rozwój musi być przy tym wzmacniany rozwojem istniejącej sieci przesyłowej oraz budowaniem magazynów. Dodatkowym wzmocnieniem dywersyfikacji powinna okazać się zapowiedziana w PEP 2040 budowa sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, której udział w produkcji elektrycznej do 20140 r. ma wynieść 16 proc. – zapowiedział wiceminister.

{crossposting}