Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wsparcie gospodarcze i finansowe dla podmiotów sektora transportu w związku z pandemią COVID-19 było tematem drugiej wideokonferencji ministrów transportu UE. Polskę reprezentował m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister poparł skoordynowanie planu wychodzenia z pandemii oraz podkreślił, że pilnie potrzebne jest uruchomienie dodatkowych, ambitnych działań pomocowych na szczeblu UE, gdyż sektor transportu jest jednym z najbardziej dotkniętych działów gospodarki przez skutki pandemii.

- Podjęcie działań mających na celu wsparcie sektora transportu jest pilnie potrzebne z uwagi na wpływ pandemii COVID-19 na ten sektor. Pomoc ta powinna być dostępna zarówno w trakcie pandemii, jak również po jej ustaniu, przynajmniej do czasu powrotu sektora do stanu równowagi - powiedział minister Adamczyk.

Poinformował także o kompleksowej liście postulatów wsparcia gospodarczego i finansowego UE dla podmiotów sektora transportu, którą przygotowała strona polska i przedstawił najważniejsze spośród nich. Znacząca część polskich postulatów została poparta przez innych ministrów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. przez Rumunię, Węgry, Litwę oraz Bułgarię.

Minister wskazał, że jedną z gałęzi transportu, która została najbardziej dotknięta skutkami pandemii, jest transport drogowy. Odniósł się do procedowanych przepisów Pakietu Mobilności I, zauważając, że powstały w zupełnie innych realiach społeczno-gospodarczych. Zaapelował o wstrzymanie nad nim prac do czasu zakończenia pandemii i dokonania ponownej oceny sytuacji i zawartych w nim rozwiązań. Jego przyjęcie w obecnym kształcie nie jest bowiem uzasadnione w kontekście kryzysu.

- Konieczne jest niedopuszczenie do wyjścia w życie przepisów, które zniszczą część firm transportowych i znacznie osłabią zdolność europejskiego transportu drogowego do stania się jakże potrzebną dźwignią wzrostu gospodarczego UE w nadchodzących latach - zaznaczył.

Minister zaproponował również utworzenie w ramach UE solidarnościowego funduszu na rzecz transportu drogowego, rekompensującego straty ponoszone przez branżę, szczególnie przewoźników pasażerskich.

Adamczyk wskazał także na potrzebę wsparcia również sektora transportu lotniczego, w tym polegającego na dostosowaniu obecnie stosowanych przepisów prawa UE do nowych realiów, aby zapewnić płynność finansową dla podmiotów tego rynku. Minister zaproponował także udzielenie wsparcia finansowego UE dla europejskich agencji żeglugi powietrznej oraz lotnisk. 

Zwrócił również uwagę także na konieczność zapewnienia wsparcia unijnego sektora kolejowego, szczególnie przewoźników wykonujących przewozy pasażerskie i dla zarządców infrastruktury kolejowej, których przychody zmniejszyły się znacząco z uwagi na ograniczenie ruchu pasażerskiego.

- Z uwagi na strategiczne znaczenie całego sektora transportu dla zapewnienia odbudowy gospodarki UE po kryzysie związanym z koronawirusem konieczne jest rozważenie wszelkiej pomocy legislacyjnej i finansowej koordynowanej na poziomie UE dla wsparcia przedsiębiorstw i podmiotów transportowych - podsumował spotkanie Adamczyk.

{crossposting}