Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński swoim wystąpieniem otworzył konferencję „Scandinavian solutions on the Polish road to energy transformation. How to build a safe and sustainable energy system”.
40 lat temu w wyniku fali strajków w całej Polsce oraz podpisania Porozumień Sierpniowych powstał NSZZ „Solidarność”. Dwa z czterech porozumień zostały podpisane na Śląsku. Dało to początek Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w regionalnych obchodach rocznicy. Podczas wizyty zwiedził Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
Do tej pory wsparcie dla przedsiębiorców w ramach obu tarcz – finansowej i antykryzysowej - to już 57,5 mld zł, z czego 15,3 mld to wsparcie z tarczy antykryzysowej. Podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podsumowała realizację wsparcia dla przedsiębiorców w kraju i na Mazowszu.
Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich.
Deklaracja na rzecz wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz porozumienie o przystąpieniu firmy Thales do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) – to dokumenty, które podpisano podczas wizyty francuskiego prezydenta w Polsce.
Czy Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę stać się technologicznym hubem dla reszty świata? Czy Polska może inspirować inne kraje swoim pomysłem na cyfrową transformację?
– Zapewnienie najmłodszym ochrony i zapobieganie naruszeniom ich podstawowych praw musi w dalszym ciągu stanowić fundament działania ONZ – podkreślił w swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas debaty otwartej nt. dzieci w konfliktach zbrojnych.
We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej.
Rozmaici doradcy, ekonomiści „głównego nurtu”, z zasady czarno widzący wujowie „dobra rada” w zakresie gospodarki i towarzysząca im nieodmiennie opozycja zapewne po raz już któryś z rzędu przecierają oczy ze zdumienia.
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął udział w konferencji „Centrum Arbitrażu i Mediacji szansą dla przedsiębiorców” organizowanej przez jego resort.
Widowisko multimedialne dla tysięcy widzów, seria kameralnych koncertów fortepianowych, koncert pieśni Gintrowskiego i Kaczmarskiego oraz koncert muzyki symfonicznej w Teatrze Wielskim – Operze Narodowej to zaledwie część imprez przygotowanych na rocznice 2 i 4 czerwca.
– Wysoce nieodpowiedzialne jest informowanie o tego rodzaju kontroli poprzez media bez wcześniejszego kontaktu oraz bez zasięgnięcia informacji u instytucji, które od lat zajmują się tematem – stwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, odnosząc się do zapowiedzi prezesa NIK o zbadaniu działań ws. wraków na dnie Morza Bałtyckiego.
Szczegóły
Marek Gróbarczyk, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
– Do tej pory, w ciągu ostatnich trzech lat inwestycje zrealizowane lub rozpoczęte w tym porcie opiewają na kwotę 1,2 mld zł – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na briefingu prasowym w Porcie Gdynia. Dodał, że celem jest budowa Portu Zewnętrznego i zwiększenie przeładunków.
Szczegóły
Marek Gróbarczyk, Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji w listopadzie 2018 podjęły decyzję o zmianie operatora Krajowego Systemu Poboru Opłat - e-myto. Rolę tę od prywatnej firmy przejął Generalny Inspektorat Transportu Drogowego.
Właściciel czy użytkownik buduje w sobie odpowiedzialność za swoje zachowanie z bronią. Odpowiedzialność, która najczęściej przekłada się na pozostałe aspekty naszego życia. - mówi Radosław Rogowski z CC4.
Czyste powietrze oraz wsparcie rozwoju mniejszych miast, w tym ich ośrodków akademickich – to główne tematy wizyty szefowej ministerstwa przedsiębiorczości i technologii (MPiT) Jadwigi Emilewicz w Małopolsce.
– Nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma trzy główne priorytety - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Nowym Jorku podczas briefingu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego międzynarodowemu prawu humanitarnemu.
Mazowiecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 Warszawa - granica woj. mazowieckiego.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce