Proces gazyfikacji Polski prowadzony przez Polską Spółkę Gazownictwa to przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i dla zwiększenia konkurencyjności gospodarki.

W ciągu półtora roku funkcjonowania Programu Polska Spółka Gazownictwa doprowadziła gaz ziemny do aż 126. gmin na terenie całej Polski. W planach spółki jest zapewnienie dostępu do błękitnego paliwa do kolejnych 74. gmin do końca 2020 r. 

–  W październiku 2018 r. ogłoszony został program PGNiG dotyczący przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022 – skomentował wydarzenie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

W jego przekonaniu program ten jest doskonałym przykładem działań rządu, mających na celu likwidację białych plam na gazowej mapie Polski. 

- Idealnie wpisuje się też w Strategię Zrównoważonego Rozwoju – dodał wicepremier.

– To ważny element budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju – dzięki coraz lepiej rozwiniętej sieci gazowniczej, błękitne paliwo docierające do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i, już wkrótce, za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe, płynie do coraz większej grupy Polaków – uważa szef resortu aktywów państwowych. Według Sasina umożliwia to im między innymi wykorzystanie do ogrzewania domów paliwa o mniejszym wpływie na środowisko. 

- Dla Polski oznacza to czystsze powietrze i wzrost konkurencyjności gospodarki, to również odpowiedź na wyzwania związane z jej niskoemisyjną transformacją – dodał wicepremier Sasin.

{crossposting}