Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Dekada Działania - Trwałe ożywienie gospodarcze - Najważniejsze wyzwania na drodze do realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju” to temat przewodni wideokonferencji w formacie V4+, w której uczestniczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technollogii Jarosław Gowin. 

- Chcemy, aby dzisiejsze spotkanie było czytelnym sygnałem wzmocnienia naszych ambicji w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Sygnałem autentycznego zaangażowania różnych środowisk: od rządów, przez społeczności lokalne i regionalne, po biznes i organizacje życia społecznego - mówił wicepremier Jarosław Gowin w przemówieniu otwierającym wydarzenie.

- Priorytety polskiej prezydencji w V4 są blisko związane ze zrównoważonym rozwojem i jego wspieraniem. Obejmują bowiem kwestie cyfryzacji, innowacje, nowe technologie, a szerzej: politykę przemysłową, infrastrukturę, ale również ostatnio coraz mocniej doceniane przez wszystkich zdrowie i szeroko pojętą politykę społeczną - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, podkreślając także istotną rolę zmian na rynku pracy i kwestii dotyczących klimatu.

Wicepremier  Jarosław Gowin wskazał, że pomimo kryzysu wywołanego pandemią w ciągu ostatniego roku pojawiły się również pozytywne sygnały.

- Nasze społeczeństwa wykazały się odpornością i solidarnością. Rządy były w stanie podjąć zdecydowane działania, a przedsiębiorstwa postawiły na cyfrową transformację. Obserwowaliśmy wyjątkową współpracę międzynarodową w celu opracowania ratujących życie szczepionek - mówił wicepremier Gowin.

W swoim wystąpieniu szef MRPiT podkreślał, że kompleksowa i skuteczna reakcja na pandemię nadal pozostaje naszym priorytetem, a pełne wdrożenie Agendy 2030 ma kluczowe znaczenie dla trwałej odbudowy po kryzysie. W Polsce temu celowi będzie służyć  Polski Ład - wielka reforma społeczno-gospodarcza, obejmująca wiele obszarów.

- W Polskim Ładzie znajduje się szereg inicjatyw wypracowanych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, takich jak nowa Polityka Przemysłowa Polski i polityka eksportowa, Tarcza Prawna i ustawa o fundacji rodzinnej, reforma planowania przestrzennego i instytucji rynku pracy, praca zdalna i cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas dyskusji panelowej poruszono tematy wpływu pandemii na wzrost gospodarczy i jego strukturę, reorientację polityk publicznych i stopień realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wicepremier Jarosław Gowin zauważył, że kryzys zwrócił uwagę na potrzebę skoordynowanych działań w zakresie bezpieczeństwa społecznego i ochrony zdrowia ludzi, ale także wsparcia finansowego dla grup szczególnie wrażliwych, a równocześnie pokazał skalę potrzeb w sferze gospodarczej.

- Kroki podjęte przez polski rząd były szybkie i zdecydowane, zarówno w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak i ograniczania skutków pandemii w sferze ekonomicznej oraz społecznej - przypomniał Gowin.

- Przyjęto kompleksowy pakiet rozwiązań, którego celem było utrzymanie miejsc pracy i płynności sektora prywatnego. W konsekwencji z Tarczy Antykryzysowej do polskich firm trafiło już ponad 216 mld zł. Wsparciem objęliśmy już 7,5 mln miejsc pracy - dodał i zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3,1%, co jest najlepszym wynikiem wśród krajów Unii Europejskiej.

- Według najnowszych prognoz PKB Polski w 2021 r. ma rosnąć w tempie nawet powyżej 4,5 proc. - zakończył wicepremier Gowin.

{crossposting}