Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nowoczesny system podatkowy musi promować inwestycje i minimalizować formalności w rozliczaniu podatków. Dlatego już w przyszłym roku, obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną ulgi nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm.

Elementami tego pakietu będą ulgi na IPO i na inwestycje w giełdowych debiutantów, a także ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Wdrożone zostaną również ulga na ekspansję na nowe rynki oraz ulga konsolidacyjna.

- Podatki to ważny element decyzji inwestycyjnych przedsiębiorstw - mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

W jego przekonaniu nowoczesny system podatkowy musi promować inwestycje i minimalizować formalności przy rozliczaniu danin. 

- Tylko tak jesteśmy w stanie przekonać przedsiębiorców do inwestowania kapitału i podejmowania ryzyka gospodarczego właśnie w naszym kraju, a nie w innych - mówi Kościński.

- Polska gospodarka potrzebuje silnych, rozwijających się firm, globalnych graczy To tzw. must have dla jej dalszego rozwoju, szczególnie po COVID-19 - dodaje minister.

W ramach restartu gospodarki ministerstwo finansów proponuje również preferencje podatkowe dla inwestowania w start-upy za pośrednictwem funduszy Venture Capital. W ramach tego rozwiązania, inwestor już na wejściu odliczy część kwoty inwestycji od swojego dochodu.

- Chcemy zachęcić inwestorów do inwestycji nie na rynkach zagranicznych, ale w Polsce. Inwestycje Venture Capital to nadal nowa i odbierana jako ryzykowna forma zdobywania środków na inwestycje. Poprzez ulgę podatkową część ryzyka związanego z inwestycjami w nowatorskie przedsiębiorstwa weźmie na siebie państwo - zaznacza minister Tadeusz Kościński.

{crossposting}