Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polityka spójności opłaca się wszystkim, a nie tylko jej największym bezpośrednim beneficjentom. Taką wiedzę mamy dzięki ewaluacji programów współfinansowanych z funduszy europejskich - Grzegorz Puda.

Współpraca państw naszego regionu powiększa wiedzę na temat wdrażania polityki spójności w całym regionie – jej efektów oraz dobrych i złych praktyk. Zyskujemy także nowe argumenty w dyskusji z unijnymi płatnikami netto. Z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie ekspertów poświęcone wyzwaniom dla polityki spójności w latach 2021–27.

- Czas, w którym się spotykamy jest wyjątkowy: znajdujemy się w końcowej fazie negocjacji budżetowych, negocjacji pakietu legislacyjnego dla nowej perspektywy finansowej oraz w trakcie procesu programowania – mówił otwierając spotkanie wiceminister Grzegorz Puda.

- Szczególnie w programowaniu istotną rolę może odegrać ewaluacja. Dzięki badaniom znamy zarówno efekty dotychczasowych działań, jak i otrzymujemy wnioski i rekomendacje dotyczące kolejnych kroków – dodał wiceminister Puda.

Wiodącym tematem rozmów podczas spotkania są negocjacje nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. XIII Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna odbywa się na temat „Innowacje, włączenie społeczne i spójność terytorialna- przygotowanie do perspektywy 2021-2027”.

Polska i Węgry najszybszy rozwój w ostatnich latach

Ewaluacja pokazuje realizację polityki spójności i jej wpływ na gospodarkę. Wiceminister Puda podkreślił, że dystans Polski do UE-28 pod względem PKB na mieszkańca znacznie się zmniejszył. W ostatnich latach Polska i Węgry należą do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE. - W trzecim kwartale 2019 r. byliśmy liderami wzrostu PKB, który wyniósł 4,8 proc. na Węgrzech i 4,0 proc. w Polsce. Taki wzrost jest możliwy także dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich na inwestycje rozwojowe w obu naszych krajach – mówił Puda.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna wspiera budowę potencjału ewaluacji w Polsce i jest organizowana już od 2005 r. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

{crossposting}