Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dawny dworzec cesarski, dzwonnica z 1. połowy XIX w, kościoły i drewniany lamus z początku XIX w. – między innymi takie obiekty zostały zgłoszone to tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”.

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przypomniało jego ideę oraz prezentujemy cenne obiekty zgłoszone do konkursu.

- Tegoroczne święto - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – spędzimy inaczej niż zwykle ze względu na pandemię koronawirusa i konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Jednocześnie zapowiedziała, że uroczyste obchody połączone z rozstrzygnięciem Konkursu „Zabytek Zadbany” zostały przełożone.

- Konkurs, którego inicjatorem był prof. Bohdan Rymaszewski, odbywa się już od 45. lat – przypomniała następnie min. Gawin. - To wydarzenie jest symbolicznym podziękowaniem zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, wysiłek oraz za to, że przyczyniają się do wzbogacenia naszego dziedzictwa. Zainteresowanie konkursem wciąż wzrasta, poszerza się także grupa jego beneficjentów – dodała wiceminister.

- Do konkursu zgłaszają się parafie, jednostki administracji rządowej, samorządowej, fundacje, stowarzyszenia oraz prywatni właściciele. Sukcesywnie rośnie także liczba zgłoszeń obiektów architektury drewnianej. Za tak licznym gronem odbiorców jawi się i liczna grupa zabytków – odrestaurowanych, wyremontowanych, po pracach konserwatorskich – zabytków zadbanych – poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Do tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” 2020 zgłoszono 63 zabytki. W kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu – 25 obiektów, w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu – 5, w kategorii adaptacji – 13, w kategorii architektury i budownictwa drewnianego – 10 i tyle samo w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki. Nie zgłoszono natomiast prac w kategorii zabytków techniki.

{crossposting}