– Państwa UE mają odpowiednie kompetencje i możliwości, by odgrywać istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - zauważył Tomasz Zdzikot.

Konferencja CYBERSEC

Zdzikot, wiceszef MON i pełnomocnik tego resortu ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz współautor resortowego programu cyber.mil.pl wziął udział w dyskusji dotyczącej m. in. europejskiego przemysłu obronnego oraz przyszłości cyberbezpieczeństwa w UE, podczas konferencji „CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019”.

W trakcie spotkania przedstawił założenia programu cyber.mil.pl, który został w tym roku uruchomiony w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W lutym uruchomiliśmy program cyber.mil.pl, który kompleksowo rozwija zdolności Polski do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni – poinformował Zdzikot. - Chcemy wzmocnić każdy filar ekosystemu cyberbezpieczeństwa w MON. (…) Musimy być otwarci. MON pierwszy raz uczestniczyło w jednym z największych hackathonów na świecie. Bezpośrednio po nim, zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób chętnych do pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa w MON -  mówił.

Odnosząc się do szczegółów nowego projektu MON wiceminister Zdzikot zaznaczył, że program zakłada m. in. konsolidację instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem w ministerstwie, wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz uruchomienie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Wiceszef MON przypomniał także, że inwestycja w ludzi to jedna z najważniejszych kwestii w budowaniu potencjału w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Written by on