- Pragnę uczcić dziś pamięć ofiar obozu i wszystkich bohaterskich, patriotycznych mieszkańców Pomorza, Kaszub, Żuław, gdynian i gdańszczan.

Zwłaszcza więźniów i ofiar bezlitosnego niemieckiego nazistowskiego obozu Stutthof, który założony został w celu likwidacji polskich elit oraz wymazania polskości Pomorza - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystości upamiętniających 81. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof w Sztutowie. 

Wiceminister Sellin przypomniał, że 2 września 1939 r. w pierwszym transporcie przywieziono do Stutthofu około 150 gdańszczan i od tego dnia rozpoczął swoje funkcjonowanie obóz koncentracyjny Zivilgefangenenlager Stutthof, który formalnie podporządkowany był władzom lokalnym: nadokręgowi SS „Wisła” - SS Oberabschnitt Weichsel w Gdańsku. Aresztowania Polaków w Gdańsku rozpoczęły się na kilka dni przed wybuchem wojny, a z chwilą jej rozpoczęcia Niemcy przystąpili do nich na szeroką skalę.

Steve Quist · Stutthof March

- Polskość na Pomorzu, którą chcieli wymazać Niemcy, to silny i niepokorny żywioł. Polscy patrioci figurowali zarówno na listach proskrypcyjnych sporządzonych przez lokalną, gdańską policję polityczną, jak również niemal 300. Polaków - działaczami lokalnymi: społecznymi, politycznymi, duchownymi z Wolnego Miasta Gdańska, figurowało w sporządzonym w centrali służby bezpieczeństwa SS w Berlinie Sonderfahndungsbuch, to jest „Specjalnej księdze Polaków ściganych listem gończym”, zawierającej nazwiska ponad 61 tys. Polaków - „wrogów” Rzeszy, czyli polskich patriotów najbardziej zasłużonych dla Polski, przeznaczonych do aresztowania i likwidacji na terenach wcielonych do III Rzeszy w ramach operacji Tannenberg - przypomniał wiceminister kultury.

Jarosław Sellin podkreślił, że polskość na Pomorzu, którą chcieli wymazać Niemcy, to silny i niepokorny żywioł, o czym świadczy obchodzona w niedzielę 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych, wywalczonych przede wszystkim przez stoczniowców szczecińskich i gdańskich.

{crossposting}