Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Droga Polski do solidarności i potem droga do wolności była długa. Powstanie Solidarności to wielki wysiłek tych, którzy walczyli na różnych barykadach. Iskrą były strajki robotnicze w 1976 r. i to co po nich nastąpiło - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę strajków z 1980 r. i powstania Solidarności.

Podczas obchodów wręczone zostały także stypendia NSZZ „Solidarność” dla uzdolnionej młodzieży. 

- Droga do niepodległości znaczona była bardzo trudnym czasem, ale my dzisiaj wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale w naszych sercach. To postulaty ponadczasowe, które doprowadziły Polskę do niepodległości - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

41 lat temu podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe, zawarte między komitetami strajkowymi a władzami PRL. Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były triumfem wolności i solidarności naszego społeczeństwa. 

- Ideały Solidarności były i są ponadczasowe, bo to właśnie z ideałów Solidarności wynika to, że dziś wiemy, że stawianie wobec siebie dobra osobistego i wspólnego to fałszywa alternatywa. Dobro wspólne i jednostki są ze sobą bardzo bezpośrednio splecione - podkreślił szef rządu. 

- Tamte dni i porozumienie dla wielu wydawało się naiwne, ale oddawało i oddaje coś więcej - wielką wartość porozumienia, której nośnikiem jest Solidarność i ideały, które wraz z Solidarnością pielęgnujemy - dodał. 

Premier w swoim wystąpieniu podkreślił również, że dbałość o słabszych, o miejsca pracy, rodziny, środowisko naturalne jest solidarnością. Zaznaczył, że w obliczu trudnych okoliczności które dzieją się wokół nas musimy być działać razem.

{crossposting}