Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania związane z finansowaniem rozwoju i udzielaniem pomocy rozwojowej w dobie pandemii COVID-19 oraz działania na rzecz zapewnienia trwałej i neutralnej klimatycznie odbudowy, zgodnej z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ to główne tematy tegorocznego Spotkania Ministerialnego Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD. Polska była reprezentowana przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. 

- Uznając oficjalną pomoc rozwojową jako kluczowy filar współpracy na rzecz rozwoju, ze względu na ograniczone zasoby publiczne i rosnące potrzeby rozwojowe, zauważamy potrzebę zachęcania sektora prywatnego do włączenia się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Komitet Pomocy Rozwojowej OECD powinien pracować nad złagodzeniem ograniczeń inwestycyjnych i wspieraniem tworzenia lepszych ram regulacyjnych. 

- (…) Powinniśmy zdecydowanie dążyć do zidentyfikowania nowych możliwości budowania zrównoważonego wzrostu i poprawy dobrobytu - nie tylko w celu stymulowania długoterminowych inwestycji, ale także tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy wspierających walkę z nierównościami, w pełnej synergii z naszą długoterminową wizją transformacji w kierunku czystej i zielonej gospodarki - podkreślił Jabłoński.

Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił również uwagę na konieczność wypracowania na forum OECD rozwiązań, które zminimalizują koszty odejścia od paliw kopalnych i pomogą w inteligentnej transformacji, zgodnie z Porozumieniem Paryskim i „Katowice Rulebook”, przyjętym podczas organizowanego w Polsce COP24.

W kontekście pandemii Covid-19 Jabłoński podkreślił również znaczenie gospodarki cyfrowej, reformy systemów opieki zdrowotnej, w tym rozwoju e-zdrowia oraz usprawnienie zarządzania kryzysowego i poprawy zdolności reagowania na pojawiające się zagrożenia pandemiczne.

- Inwestycje w energię odnawialną, efektywność energetyczną oraz zasada neutralności technologicznej będą miały kluczowe znaczenie w zielonej i sprawiedliwej transformacji, a wszystkim działaniom OECD powinna zawsze przyświecać zasada solidarności - dodał przedstawiciel polskiego rządu.

{crossposting}