Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

12 maja na wspólnej konferencji wicepremier Sasin i prezes Obajtek ogłosili plany dotyczące połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG. O połączeniu mówiono nie od dziś (a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że kampania medialna przeciwko Danielowi Obajtkowi miała z tymi planami ścisły związek).

Teraz jednak uzyskaliśmy sporo szczegółów. Ważnych, bo przynoszących odpowiedzi na bardzo istotne pytania.

Po pierwsze - w tym procesie nie będzie wygranych i przegranych spółek, czego tak się obawiano. Pomorski Lotos będzie w nowej strukturze odgrywał rolę centrum kompetencyjnego w co najmniej dwóch obszarach: technologii wodorowych oraz morskich farm wiatrowych. Lotos Kolej ma szansę nie tylko zachować pozycję ważnego przewoźnika, lecz wręcz ją rozwinąć. Do wielkiej grupy Lotos wnosi swój dorobek, doświadczenie, a w zamian zyskuje wsparcie, które pozwoli na rozwój. To wiadomość ważna również dla pracowników.

Dowiedzieliśmy się, że PGNiG ma być z kolei centrum kompetencyjnym dla segmentu poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Pozycja koncernu czyni go naturalnym liderem dla operacji upstream połączonych spółek. To zaś - przede wszystkim w zakresie wydobycia gazu - będzie miało znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Niewielu komentatorów zauważyło ten fakt, ale - zostają budowane przez lata marki. Przynajmniej w najbliższej przyszłości. Będzie mieć to duże znaczenie dla poparcia procesu łączenia przez opinię publiczną w regionach. Lotos traktowany jest przez wielu mieszkańców Pomorza jako lokalny skarb, duma regionu. I oto z dnia na dzień marka Lotos ma zniknąć? Dobrze, że przysłowiowej kozy rabina nie wprowadzono do chatki, więc nie będzie trzeba jej wyprowadzać.

Trzeba odnotować, że w olbrzymiej większości eksperci życzliwie i pozytywnie skomentowali zapowiedzi, które padły podczas konferencji. Np. dr Dawid Piekarz, wiceszef Instytutu Staszica w wypowiedzi dla portalu filarybiznesu.pl, zauważył, iż: - zniknie ewenement, który istniał do tej pory, tj. funkcjonowanie - niezależnie od Orlenu - dwóch, także kontrolowanych przez państwo, odrębnych spółek paliwowo-energetycznych, ale konkurujących między sobą: PGNiG i Grupy Lotos.

Tym samym, zdaniem eksperta, pod względem zdolności do konkurowania na rynkach międzynarodowych przywracamy w naszym kraju strukturę, która jest przyjęta m.in. w Europie. - Faktyczne skupienie w jednym ręku dużej płynności, dużych zasobów, zdolności kredytowych, zdolności kreowania pieniądza, sprawi, że Orlen będzie mógł w większym stopniu niż dziś konkurować na rynkach międzynarodowych - uważa Piekarz.

Ale najtrudniejsze dopiero przez Orlenem i państwem polskim. Widzę dwie wielkie rafy, między którymi trzeba będzie przepłynąć z niezwykłym wyczuciem. Pierwsza - to związki zawodowe w trzech grupach. Naturalne, że przy okazji takich projektów związkowcy chcą ugrać jak najwięcej. I negocjują ostro. A na wszystko nakłada się jeszcze nieszczęsna polityka, która w ostatnich latach zdaje się dominować nad wszystkim. Nawet nad procesem, który powinien łączyć wszystkie rozsądne siły w kraju. Druga z raf to Komisja Europejska, która co prawda dała zielone światło transakcji, lecz nie należy się spodziewać, iż będzie szła Polsce na rękę. Zresztą w ogóle Komisja do łączenia się koncernów podchodzi, łagodnie mówiąc, z dużą dozą rezerwy.

Jak zauważył sam szef Orlenu, Daniel Obajtek: - Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić ten proces jeszcze w tym roku. Wiele czasu poświęciliśmy na stworzenie struktury tej transakcji. Chcieliśmy, aby to była operacja bezgotówkowa, i udało się uzyskać na to zgodę akcjonariusza większościowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Skarb Państwa zwiększy swoje udziały w Orlenie do 50 proc. To wybija raz na zawsze argumentacje oponentów o potencjalnym wrogim przejęciu PKN Orlen. Ta transakcja niesie ze sobą przede wszystkim stabilizację i szansę na rozwój, bo nowy koncern będzie miał środki na inwestycje.

Widać już, że prezes Obajtek złapał wiatr w żagle. Nie musi walczyć z fake newsami i odpowiadać na wszystkie, nawet te najbardziej bzdurne, zarzuty. Teraz przeszedł do ofensywy w obszarze, w którym czuje się najpewniej, czyli w projektach energetycznych. Będzie miał pełne ręce roboty!

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…