Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to się świetnie wpisuje w program rolny Prawa i Sprawiedliwości, który realizuje rząd - podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.
- Moje odejście nie jest związane z rekonstrukcją rządu, tylko z moim stanowiskiem odnośnie procedowanej obecnie zmiany ustawy o ochronie zwierząt, której nie akceptuję.
Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest ten dokuczliwy ból, który wszystkim nam zajmującym się gospodarką, gospodarką rolną, rolnictwem jako takim, dostrzegamy - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas wystąpienia na VII Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej muszą być jasne i klarowne, abyśmy mogli przygotować nasze krajowe plany strategiczne - podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po zakończeniu obrad szczytu ministrów rolnictwa, który został zorganizowany w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
- Chociaż jest wiele znaków zapytania i wątpliwości w sprawie Zielonego Ładu, to nasza tzw. renta zapóźnienia może być dla nas bardzo korzystna, choć jest to kwestia otwarta, ale możemy nawet wygrać w Europie - stwierdził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Stargardzie.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Małecki: Aby podróż pociągami była bardziej komfortowa
PKP Intercity podpisało z Ministerstwem Infrastruktury nową, dziesięcioletnią umowę dotyczącą świadczenia usług publicznych. W specjalnym briefingu prasowym z okazji podpisania dokumentu uczestniczył wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Chamera: Certyfikat C to najwyższa kategoria dla ośrodków szkoleniowych World Sailing
Certyfikat C to najwyższa kategoria dla ośrodków szkoleniowych World Sailing
Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk uzyskało oficjalny certyfikat ośrodka szkoleniowego Światowej Federacji Żeglarskiej, World Sailing Aproved Training Centre, z najwyższą w światowym żeglarstwie kategorią C.
Prohibicja w Stanach Zjednoczonych wykreowała zorganizowane grupy przestępcze i zbudowała struktury mafijne. Prohibicja miała służyć zdrowiu obywateli. Szczytne, choć bardzo naiwne intencje ustawodawców.
Na problemy inwestycje - tak skrótowo można by streścić politykę obecnych władz w gospodarce. Choć postępy pandemii zdają się nie słabnąć, przedsiębiorcy wielu branż, zwłaszcza tych objętych lockdownem, coraz boleśniej odczuwają skutki obostrzeń pandemicznych wprowadzonych przez władze.
Błaszczak: Zbiory Wojskowego Biura Historycznego muszą być upublicznione
Mogę powiedzieć w ten sposób, że odtajaniamy odtajnione. To jest zadanie Wojskowego Biura Historycznego. Zadanie, które ma przed sobą prof. Sławomir Cenckiewicz, które wykonuje konsekwentnie i za to bardzo dziękuje.