Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

W obradach uczestniczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister spotkał się także z unijną komisarz Margrethe Vestager, z którą rozmawiał o działaniach pomocowych związanych z wysokimi cenami energii.

Podczas spotkania z M. Vestager, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej,  rozmawiano o założeniach programu pomocowego dla sektorów energochłonnych.

- Skupiamy się na pomocy związanej z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, którego doświadczają przede wszystkim energochłonne sektory przemysłowe. Celem jest wsparcie przedsiębiorstw w zachowaniu płynności i kontynuowaniu produkcji, co zapobiegnie masowym zwolnieniom i niedoborom produktów - zarówno konsumpcyjnych jak i półproduktów i komponentów do produkcji w innych sektorach przemysłu - powiedział minister Waldemar Buda.

Minister Buda podkreślił także, że negatywne gospodarcze konsekwencje pandemii COVID-19, rosyjska agresja Rosji na Ukrainę i trwający kryzys energetyczny utrudniają i będą utrudniać funkcjonowanie przedsiębiorstw.

- Ważne jest nie tylko szukanie możliwości wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorstw w propozycjach nowych przepisów, nad którymi pracujemy, ale także opóźnienie wprowadzania nowych rozwiązań, które mogą wiązać się z dodatkowymi obciążeniami dla biznesu - wskazał szef MRiT.

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel rozmawiano m. in. o stosunkach pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz pomocy handlowej dla Ukrainy.

- Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam utworzenie Rady ds. Handlu i Technologii (TTC), jako ważnego forum współpracy transatlantyckiej, które ma ogromny potencjał dla poprawy funkcjonowania przedsiębiorców na rynkach amerykańskim i europejskim - zaznaczył minister Waldemar Buda.

- W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, partnerstwo UE-USA musi być silniejsze niż kiedykolwiek, a nasza współpraca w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji powinna być kontynuowana także w zakresie wspólnego wsparcia dla Ukrainy w kwestiach handlu i jej odbudowy - dodał minister Buda.

Jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy minister Buda zaznaczył, że stoimy na stanowisku, iż UE powinna kontynuować wsparcie handlowe dla Ukrainy.

- Należy wykorzystać w pełni potencjał pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA) do dalszej integracji Ukrainy ze wspólnym rynkiem, do czasu jej pełnej akcesji do UE - powiedział minister Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…