W obradach uczestniczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister spotkał się także z unijną komisarz Margrethe Vestager, z którą rozmawiał o działaniach pomocowych związanych z wysokimi cenami energii.
Podczas spotkania z M. Vestager, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej, rozmawiano o założeniach programu pomocowego dla sektorów energochłonnych.
- Skupiamy się na pomocy związanej z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, którego doświadczają przede wszystkim energochłonne sektory przemysłowe. Celem jest wsparcie przedsiębiorstw w zachowaniu płynności i kontynuowaniu produkcji, co zapobiegnie masowym zwolnieniom i niedoborom produktów - zarówno konsumpcyjnych jak i półproduktów i komponentów do produkcji w innych sektorach przemysłu - powiedział minister Waldemar Buda.
Minister Buda podkreślił także, że negatywne gospodarcze konsekwencje pandemii COVID-19, rosyjska agresja Rosji na Ukrainę i trwający kryzys energetyczny utrudniają i będą utrudniać funkcjonowanie przedsiębiorstw.
- Ważne jest nie tylko szukanie możliwości wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorstw w propozycjach nowych przepisów, nad którymi pracujemy, ale także opóźnienie wprowadzania nowych rozwiązań, które mogą wiązać się z dodatkowymi obciążeniami dla biznesu - wskazał szef MRiT.
Podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel rozmawiano m. in. o stosunkach pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz pomocy handlowej dla Ukrainy.
- Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam utworzenie Rady ds. Handlu i Technologii (TTC), jako ważnego forum współpracy transatlantyckiej, które ma ogromny potencjał dla poprawy funkcjonowania przedsiębiorców na rynkach amerykańskim i europejskim - zaznaczył minister Waldemar Buda.
- W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, partnerstwo UE-USA musi być silniejsze niż kiedykolwiek, a nasza współpraca w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji powinna być kontynuowana także w zakresie wspólnego wsparcia dla Ukrainy w kwestiach handlu i jej odbudowy - dodał minister Buda.
Jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy minister Buda zaznaczył, że stoimy na stanowisku, iż UE powinna kontynuować wsparcie handlowe dla Ukrainy.
{crossposting}- Należy wykorzystać w pełni potencjał pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA) do dalszej integracji Ukrainy ze wspólnym rynkiem, do czasu jej pełnej akcesji do UE - powiedział minister Buda.