Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Finansowanie technologii i paliw niezbędnych w energetyce i transformacji klimatycznej, plany rozwoju wykorzystania wodoru w kontekście strategii unijnych i krajowych, przegląd Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E) to główne tematy rozmów wiceministrów energii Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które odbyło się w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

- Budowa Zielonego Ładu i osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej narzuca bardzo konkretne działania i inwestycje. Nie możemy mówić o zwiększeniu unijnego celu redukcyjnego bez zaproponowania planu działania na jego realizację i wsparcia finansowego umożliwiającego każdemu państwu członkowskiemu transformację. Jeśli chcemy zachować zgodność z koncepcją sprawiedliwej transformacji energetycznej, nie można pomijać specyfiki poszczególnych państw UE i ich indywidualnych potrzeb - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania.

- Aby w pełni przygotować rynek do przyjęcia większej ilości niskoemisyjnego wodoru w przyszłości, konieczny jest rozwój infrastruktury wodorowej oraz wsparcie podaży poprzez finansowanie projektów badawczo-rozwojowych i infrastrukturalnych. W perspektywie krótko- i średnioterminowej oprócz wodoru ze źródeł odnawialnych należy wspierać również inne formy niskoemisyjnego wodoru Europejskie Partnerstwo Dolin Wodorowych może w przyszłości okazać się kluczowe dla odpowiedniego rozwoju rynku wodorowego - dodał Guibourgé-Czetwertyński.

Spotkanie wiceministrów energii V4 było ostatnim wydarzeniem zaplanowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas polskiej Prezydencji V4 trwającej od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 r. W związku z powyższym w trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podziękował partnerom z państw V4 za dobrą współpracę w ciągu ostatniego roku w ramach polskiej Prezydencji w V4.
 

30 czerwca przekazujemy przewodnictwo naszym węgierskim kolegom. Jestem przekonany, że wspólnie poradzimy sobie skutecznie z wieloma wyzwaniami związanymi z transformacją na czystą energię. Szczególnie istotne będzie zachowanie spójności stanowisk państw V4 w ramach negocjacji na forum UE – oczekiwanego wkrótce z Komisji Europejskiej – pakietu legislacyjnego „Fit for 55”. – powiedział  min. Guibourgé-Czetwertyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…