Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Finansowanie technologii i paliw niezbędnych w energetyce i transformacji klimatycznej, plany rozwoju wykorzystania wodoru w kontekście strategii unijnych i krajowych, przegląd Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E) to główne tematy rozmów wiceministrów energii Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które odbyło się w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

- Budowa Zielonego Ładu i osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej narzuca bardzo konkretne działania i inwestycje. Nie możemy mówić o zwiększeniu unijnego celu redukcyjnego bez zaproponowania planu działania na jego realizację i wsparcia finansowego umożliwiającego każdemu państwu członkowskiemu transformację. Jeśli chcemy zachować zgodność z koncepcją sprawiedliwej transformacji energetycznej, nie można pomijać specyfiki poszczególnych państw UE i ich indywidualnych potrzeb - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania.

- Aby w pełni przygotować rynek do przyjęcia większej ilości niskoemisyjnego wodoru w przyszłości, konieczny jest rozwój infrastruktury wodorowej oraz wsparcie podaży poprzez finansowanie projektów badawczo-rozwojowych i infrastrukturalnych. W perspektywie krótko- i średnioterminowej oprócz wodoru ze źródeł odnawialnych należy wspierać również inne formy niskoemisyjnego wodoru Europejskie Partnerstwo Dolin Wodorowych może w przyszłości okazać się kluczowe dla odpowiedniego rozwoju rynku wodorowego - dodał Guibourgé-Czetwertyński.

Spotkanie wiceministrów energii V4 było ostatnim wydarzeniem zaplanowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas polskiej Prezydencji V4 trwającej od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 r. W związku z powyższym w trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podziękował partnerom z państw V4 za dobrą współpracę w ciągu ostatniego roku w ramach polskiej Prezydencji w V4.
 

30 czerwca przekazujemy przewodnictwo naszym węgierskim kolegom. Jestem przekonany, że wspólnie poradzimy sobie skutecznie z wieloma wyzwaniami związanymi z transformacją na czystą energię. Szczególnie istotne będzie zachowanie spójności stanowisk państw V4 w ramach negocjacji na forum UE – oczekiwanego wkrótce z Komisji Europejskiej – pakietu legislacyjnego „Fit for 55”. – powiedział  min. Guibourgé-Czetwertyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…