Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Elektroniw wiatrowe z perspektywy ścierniska

Sektor energii potrzebuje innowacji. Wiele inwestycji, które umożliwią adaptację do zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza jest dofinansowanych z funduszy europejskich.

W Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja „Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza”. Wydarzenie otworzyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Innowacje mogą stanowić bardzo ważny element uzyskania przewagi konkurencyjnej dla polskich przedsiębiorstw w różnych sektorach – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. -  Między sektorem energii a sektorami powiązanymi - transportowym, budowlanym, chemicznym, teleinformatycznym, występują naturalne synergie, których wykorzystanie przynosi korzyści dla firm działających w tych branżach oraz daje nowe możliwości dla konsumentów – dodała.

Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o planowanym wsparciu innowacji w kolejnym 7-letnim okresie programowania UE – w latach 2021-2027.

- Bez innowacji - w energetyce oraz innych obszarach - nie będzie możliwe osiągnięcie najbardziej ambitnego założenia Unii Europejskiej, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej – stwierdziła minister  Jarosińska-Jedynak. 

W jej przekonaniu będzie to wymagać dużych zmian w podejściu do polityki energetyczno-klimatycznej kraju oraz ogromnych nakładów finansowych i nie dokona się bez zaawansowanych i efektywnych technologii.

W perspektywie 2021-2027 zakładana jest kontynuacja dotychczasowych obszarów wsparcia w zakresie efektywności energetycznej w budynkach i w przedsiębiorstwach, odnawialnych źródeł energii oraz inteligentna infrastruktura energetyczna i infrastruktury ciepła i chłodu. Zakres wsparcia uzależniony będzie od finalnego kształtu unijnej legislacji oraz od wielkości budżetu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…