Innowacje kluczem do neutralności klimatycznej
Sektor energii potrzebuje innowacji. Wiele inwestycji, które umożliwią adaptację do zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza jest dofinansowanych z funduszy europejskich.
W Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja „Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza”. Wydarzenie otworzyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Innowacje mogą stanowić bardzo ważny element uzyskania przewagi konkurencyjnej dla polskich przedsiębiorstw w różnych sektorach – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Między sektorem energii a sektorami powiązanymi - transportowym, budowlanym, chemicznym, teleinformatycznym, występują naturalne synergie, których wykorzystanie przynosi korzyści dla firm działających w tych branżach oraz daje nowe możliwości dla konsumentów – dodała.
Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o planowanym wsparciu innowacji w kolejnym 7-letnim okresie programowania UE – w latach 2021-2027.
- Bez innowacji - w energetyce oraz innych obszarach - nie będzie możliwe osiągnięcie najbardziej ambitnego założenia Unii Europejskiej, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej – stwierdziła minister Jarosińska-Jedynak.
W jej przekonaniu będzie to wymagać dużych zmian w podejściu do polityki energetyczno-klimatycznej kraju oraz ogromnych nakładów finansowych i nie dokona się bez zaawansowanych i efektywnych technologii.
W perspektywie 2021-2027 zakładana jest kontynuacja dotychczasowych obszarów wsparcia w zakresie efektywności energetycznej w budynkach i w przedsiębiorstwach, odnawialnych źródeł energii oraz inteligentna infrastruktura energetyczna i infrastruktury ciepła i chłodu. Zakres wsparcia uzależniony będzie od finalnego kształtu unijnej legislacji oraz od wielkości budżetu.
{crossposting}- Szczegóły
- Red/TB
- Nadrzędna kategoria: Gospodarka
- Kategoria: Energetyka