Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wizyta pana ministra w Polsce i nasze rozmowy mają na celu wzmocnienie współpracy bilateralnej w wymiarze polityczno-gospodarczym oraz wojskowym - podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z księciem Fajsalem bin Farhanem Al-Saudem, ministrem spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, który przebywał w Polsce. 

- Królestwo Arabii Saudyjskiej jest od ponad dziesięciu lat naszym najważniejszym partnerem handlowym na Bliskim Wschodzie. Wolumen naszego handlu bilateralnego był rekordowy w 2019 r. i osiągnął poziom 2,7 mld dol. - zaznaczył minister Zbigniew Rau. Rozwój współpracy politycznej i gospodarczej, wojskowej, prawno-traktatowej, współpraca na forach organizacji wielostronnych oraz aktualne kwestie międzynarodowe, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa i ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmów pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską pod przewodnictwem szefów dyplomacji obu państw.

Odbywają się one naprzemiennie w stolicach Arabii Saudyjskiej i Polski na poziomie ministrów spraw zagranicznych i realizowane są w oparciu o Memorandum o Porozumieniu w sprawie dwustronnych konsultacji politycznych między MSZ RP a MSZ Królestwa Arabii Saudyjskiej z 9 maja 2007 r.

- Arabię Saudyjską traktujemy jako strategicznie ważnego partnera w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu. Od 1995 r., kiedy nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne, oba nasze kraje utrzymują przyjacielskie relacje - podkreślał podczas spotkań szef polskiej dyplomacji.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…