Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zbigniew Rau portret w zbliżeniu

- Stając do debaty w towarzystwie takich osób, jak Swiatłana Cichanouska oraz Andrzej Milinkiewicz - osoby reprezentujące dwa pokolenia białoruskiego sprzeciwu - trudno przedstawiać recepty na przyszłość Białorusi.

Chcę raczej wyrazić swój podziw i uznanie za Państwa odwagę i determinację - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w trakcie panelu dyskusyjnego dedykowanego sytuacji na Białorusi oraz przyszłości przemian w tym kraju na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Szef polskiej dyplomacji zapewnił rozmówców o wsparciu dla procesów zmian na Białorusi. - Macie w Polakach i w Europie wielu przyjaciół - zwrócił się do uczestniczących w panelu białoruskich działaczy opozycji. Minister Zbigniew Rau podkreślił, że we współczesnym świecie nie ma już miejsca na to, by jedno państwo decydowało o przyszłości innego państwa. - Białoruska droga przemian może, musi być zdefiniowana tylko przez Białorusinów. Dlatego też od samego początku Polska apelowała o dialog władzy z obywatelami – powiedział minister.

Minister Spraw Zagranicznych poinformował także o wsparciu dla Białorusi, m. in. poprzez program „Pakiet Solidarni z Białorusią” o wartości 50 mln PLN, uproszczenie procedur wizowych, przyjmowanie represjonowanych na leczenie w Polsce. – Będziemy zabiegać o to, by również UE przekazała pomoc dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi – zadeklarował. Zwrócił także uwagę, że Polska będzie konsekwentnie wspierać te inicjatywy, które dają szanse na dialog.

Na marginesie Forum Ekonomicznego minister Rau rozmawiał także ze Swiatłaną Cichanouską, kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Przedmiotem rozmów była obecna sytuacja w tym kraju. Minister Rau zapewnił o kontynuacji pomocy dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów na Białorusi, jak i wsparciu Polski dla idei dialogu pomiędzy władzami i społeczeństwem obywatelskim. Uznał za niedopuszczalne aresztowania i przymusowego wydalania z terytorium Białorusi przedstawicieli Rady Koordynacyjnej.

- Udział pani Cichanouskiej w specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria to ważny głos społeczeństwa obywatelskiego Białorusi w wymiarze międzynarodowym i jego oczekiwań co do przyszłości swojego kraju - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

{crossposting}

Czytaj więcej

Zyska: morskie farmy wiatrowe na Stałym Komitecie Rządu

Photo by Nicholas Doherty on Unsplash

Współpraca w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce była głównym tematem wideokonferencji z sygnatariuszami listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie w lipcu 2020 r. W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Więcej…

Zagórski: Internet nie jest taki sam jak kiedyś

- W naszym stanowisku zwróciliśmy także uwagę m.in. na to, że konieczne jest wyeliminowanie barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych

Działania UE na rzecz pogłębienia jednolitego rynku usług cyfrowych, które zwiększą suwerenność i konkurencyjność cyfrową Europy, pozostają sprawą priorytetową i jednym z najważniejszych wyzwań – to tylko część polskiego stanowiska ws. unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.

Więcej…

Maląg: Zależy nam na tym, żeby dochody Polaków wzrastały

Minimalne pensje – w relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) – osiągną w przyszłym roku poziom 53,2 proc.

2800 złotych wyniesie w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę - wynika z rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów. W przyszłym roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej do poziomu 18,3 zł.

Więcej…

Ardanowski: My bez eksportu zadusimy się w ciągu kilku miesięcy

Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest ten dokuczliwy ból, który wszystkim nam zajmującym się gospodarką, gospodarką rolną, rolnictwem jako takim, dostrzegamy - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas wystąpienia na VII Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Więcej…

Adamczyk: na drogi lokalne kierujemy środki na niespotykaną skalę z FDS

Ministerstwo Infrastruktury kompleksowo wspiera zarządców dróg samorządowych - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy na realizację dziesięciu bezpłatnych webinariów, podczas których zaprezentowane zostaną założenia nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie oraz wytyczne techniczne w ramach wzorców i standardów.

Więcej…