Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zbigniew Rau portret w zbliżeniu

- Stając do debaty w towarzystwie takich osób, jak Swiatłana Cichanouska oraz Andrzej Milinkiewicz - osoby reprezentujące dwa pokolenia białoruskiego sprzeciwu - trudno przedstawiać recepty na przyszłość Białorusi.

Chcę raczej wyrazić swój podziw i uznanie za Państwa odwagę i determinację - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w trakcie panelu dyskusyjnego dedykowanego sytuacji na Białorusi oraz przyszłości przemian w tym kraju na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Szef polskiej dyplomacji zapewnił rozmówców o wsparciu dla procesów zmian na Białorusi. - Macie w Polakach i w Europie wielu przyjaciół - zwrócił się do uczestniczących w panelu białoruskich działaczy opozycji. Minister Zbigniew Rau podkreślił, że we współczesnym świecie nie ma już miejsca na to, by jedno państwo decydowało o przyszłości innego państwa. - Białoruska droga przemian może, musi być zdefiniowana tylko przez Białorusinów. Dlatego też od samego początku Polska apelowała o dialog władzy z obywatelami – powiedział minister.

Minister Spraw Zagranicznych poinformował także o wsparciu dla Białorusi, m. in. poprzez program „Pakiet Solidarni z Białorusią” o wartości 50 mln PLN, uproszczenie procedur wizowych, przyjmowanie represjonowanych na leczenie w Polsce. – Będziemy zabiegać o to, by również UE przekazała pomoc dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi – zadeklarował. Zwrócił także uwagę, że Polska będzie konsekwentnie wspierać te inicjatywy, które dają szanse na dialog.

Na marginesie Forum Ekonomicznego minister Rau rozmawiał także ze Swiatłaną Cichanouską, kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Przedmiotem rozmów była obecna sytuacja w tym kraju. Minister Rau zapewnił o kontynuacji pomocy dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów na Białorusi, jak i wsparciu Polski dla idei dialogu pomiędzy władzami i społeczeństwem obywatelskim. Uznał za niedopuszczalne aresztowania i przymusowego wydalania z terytorium Białorusi przedstawicieli Rady Koordynacyjnej.

- Udział pani Cichanouskiej w specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria to ważny głos społeczeństwa obywatelskiego Białorusi w wymiarze międzynarodowym i jego oczekiwań co do przyszłości swojego kraju - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…