Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzisiejszy dzień obfitował w ważne wydarzenia. Powołany został nowy rząd, a Piotr Woźniak, prezes PGNiG ogłosił, że jego firma nie będzie przedłużać kontraktu jamalskiego z Gazpromem.

Moją uwagę przykuła także inna informacja, która pojawiła się rano – jeszcze na stronie ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, która po południu zmieniła się w stronę nowego resortu – rozwoju. Dotyczyła ostatnich badań Eurostatu, które wykazały, że deklarowany przez naszych obywateli poziom ogólnego zadowolenia z życia przewyższa w tym względzie średnią unijną.

Jak się okazuje wśród najbardziej zadowolonych (powyżej 76%) znajdują się mieszkańcy Belgii, Holandii, Austrii i Finlandii. Tylko nieco mniej zadowoleni okazali się Szwajcarzy (75%), Luksemburczycy (74%), Hiszpanie (72%) i Duńczycy (70%). Na drugim biegunie znaleźli się Łotysze (tylko 31%), a także Bułgarzy (35%), Chorwaci (42%), Litwini (45%), Grecy i Rumuni (po 46%).

Dla nas najciekawsze okazały się wyniki badań Eurostatu odnoszące się do Polski. Otóż zadowolenie ze swojego życia potwierdziło 69% badanych w naszym kraju. Oznacza to, że jest ich o 7 pkt proc. więcej niż średnia dla wszystkich badanych krajów unijnych oraz Norwegii i Szwajcarii.

Jeszcze bardziej interesujące okazały się wyniki innych badań przytaczane przez resort rozwoju. Opublikowane przez Pew Research Center dotyczyły opinii na temat przyszłości finansowej własnych dzieci. I w tym przypadku Polacy okazali się większymi optymistami od mieszkańców wielu innych krajów europejskich.

Badania te wykazały, że 57% naszych rodaków uważa, że ich następcom z kolejnego pokolenia będzie się powodziło lepiej od nich. Wyszła przy okazji pewna prawidłowość. Otóż większymi optymistami pod tym względem okazują się mieszkańcy krajów „na dorobku”. Jeszcze bardziej optymistycznie od Polaków nastawieni są Ukraińcy (61%) i Litwini (60%), nieco mniej - Czesi (51%). Z kolei Niemcy wykazują optymizm w tym względzie jedynie w 48%.

Mieszkańcy południowych i zachodnich krajów europejskich okazali się największymi pesymistami jeśli chodzi o przyszłość finansową własnych dzieci. O tym, że będzie im się powodziło lepiej jest przekonanych jedynie 16% Francuzów, 23% Włochów, 26% Greków, 25% Hiszpanów. Podobnie wygląda to w Wlk. Brytanii - tylko 22% mieszkańców tego kraju wierzy, że ich dzieci będą miały lepiej pod względem finansowym od nich samych.

Wszystkie te nacje osiągnęły już obecnie średni poziom materialny na stosunkowo wysokim poziomie, a w obliczu nadciągającego spowolnienia gospodarczego uważają widocznie, że kolejnemu pokoleniu nie będzie powodzić się lepiej. Tym bardziej, że w tych krajach z roku na rok rośnie wysokość zadłużenia publicznego, co może w przyszłości skutkować kryzysem finansowym.

Jak widać w społeczeństwach takich, jak Polacy, które wciąż nadganiają średni poziom zamożności w krajach unijnych (obecnie na poziomie ok. 70 proc. średniej w UE, choć jeszcze 15 lat temu było to ok. 50 proc.), panuje przekonanie, że kolejna generacja w końcu dogoni pod tym względem UE i powodzić się jej będzie lepiej.

I tak trzymać! Wiara czyni cuda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ardanowski: Pomagajmy sobie wzajemnie

- Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej.

Więcej…

Emilewicz: Mieszkanie ma dawać poczucie bezpieczeństwa

Jadwiga Emilewicz Fot. KPRM/Adam Guz

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez ministerstwo rozwoju.

Więcej…

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…