Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Racją istnienia banków nie jest dobre samopoczucie ich akcjonariuszy, podobnie jak racją wprowadzania regulacji ostrożnościowych nie jest dzielenie instytucji finansowych na lepsze i gorsze. W obu przypadkach chodzi o interes klientów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poświęca swoją uwagę nie tylko wiwisekcji polskich reform wymiaru sprawiedliwości. Ostatnio zdobył się również na umycie rąk w sprawie frankowiczów (odsyłając ich do polskich sądów, co zresztą miało miejsce w innych rozpatrywanych przez TSUE sprawach także i przed wyrokiem Trybunału).

Trzeba jednak odnotować pozytywne i korzystne dla klientów banków orzeczenie tej unijnej instytucji: otóż 11 września br. Trybunał zdecydował, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki bank powinien proporcjonalnie zwracać wszelkie koszty związane z tym zobowiązaniem, np. marżę.

Ten wyrok TSUE nie trafił na pierwsze strony gazet, ale przyprawił o ból głowy menedżerów banków. Oznacza dla nich bowiem konieczność odpisania od zysków nawet stu-dwustu milionów złotych.

Wyrok jest ostateczny, więc kombinowanie i liczenie na łut szczęścia na nic się nie zda. Dobrze, że przynajmniej niektóre instytucje zdają sobie z tego sprawę, jak Pekao SA czy kontrolowany przez Grupę PZU Alior Bank. Ten pierwszy w przedstawionej dziś dziennikarzom stwierdził m.in., że wpływ tego orzeczenia TSUE na jego wyniki zostanie „w pełni zneutralizowany w ciągu trzech lat” (bank wyda na ten cel ok. 50 mln zł w 2019 r. i poniżej 100 mln zł w 2020 r.).

Z kolei Alior już w październiku ogłosił, że dostosowanie się do wyroku oznaczać będzie zysk za trzeci kwartał br. mniejszy od wcześniej zapowiadanego o kilkadziesiąt mln zł. Efektem był spadek kursu akcji, ale dla banku o mocnej pozycji i dużych zasobach to cena, którą warto zapłacić.

Kiedy inni będą borykali się z problemem, Alior będzie miał to już za sobą. Natomiast klienci Aliora zyskali pewność, że korzystny dla nich wyrok Trybunału będzie respektowany. Dobry sposób budowania marki opartej na zaufaniu – wiele banków o tym mówi, ale nie każdy stosuje w praktyce.

Skoro jesteśmy już przy klientach instytucji finansowych, to trzeba podać przykład zdecydowanie mniej pozytywny. Chodzi o wymogi względem banków i spółdzielczych instytucji finansowych. Analizując regulacje ustawowe i działania KNF można pomyśleć, że w Polsce istnieje z mocy prawa ranking instytucji godnych zaufania: na szczycie piramidy są „tradycyjne” banki, niżej banki spółdzielcze, dalej kasy spółdzielcze (SKOK-i). Regulacje ostrożnościowe i wymogi dotyczące SKOK-ów i banków spółdzielczych są daleko większe niż te odnoszące się do pierwszego typu instytucji.

Przepraszam bardzo, czym się różni klient banku od członka kasy? Czy jego pieniądze zasługują na mniejszą ochronę? Jeżeli nie, to dlaczego różnego typu instytucje finansowe mają podlegać różnym progom regulacyjnym?

Mam wrażenie, że idea istnienia instytucji finansowych niknie we mgle. Ideą tą jest świadczenie usług ludziom, którzy powierzają im swoje pieniądze. To, że na obrocie tymi pieniędzmi ktoś zarabia, z korzyścią dla klientów i siebie, tym lepiej. Ale nie można traktować nas, drobnych ciułaczy, jako nieważny element. Bo bez nas tego całego interesu nie będzie.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ważnym elementem strategii Orlenu inwestycje rozwojowe i akwizycje

​PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN Orlen, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Więcej…

Postrzegamy Japonię jako istotnego partnera

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury, transportu i gospodarki przestrzennej Naoki Fujiim omówiono perspektywy polsko-japońskiego partnerstwa przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Photo by Eddi Aguirre on Unsplash

- Chcemy, aby ta wizyta koncentrowała się przede wszystkim na gospodarczych aspektach naszej współpracy i prowadziła do otwarcia nowych rozdziałów naszej bilateralnej agendy – powiedział Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas spotkania ze swoim japońskim odpowiednikiem Norihiro Nakayamą.

Więcej…

Minister Michał Kurtyka przewodniczył MAE w Paryżu

Farma paneli słonecznych z lotu ptaka
Transformacja energetyczna jest niezbędna, ale aby mogła się udać, musi być sprawiedliwa. Photo by Andreas Gücklhorn on Unsplash

Określenie priorytetów pracy i analityki Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na kolejne dwa lata, a także zestawienie priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów to główny cel posiedzenia Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkanie odbywało się 5-6 grudnia 2019 r. w Paryżu. 

Więcej…

Dla branży transportowej nadchodzi czas zawirowań

Parking dla TIR-ów widziany z lotu ptaka
Branża transportowa od początku XXI wieku była drugą najszybciej rozwijającą się branżą pod względem wytwarzanej wartości dodanej brutto - ponad 8 proc. średniorocznie. Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash

Branża transportowo-logistyczna jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To ponad 150 tys. podmiotów dających pracę ponad 800 tys. ludziom i generujących łącznie ponad 270 mld zł obrotów.

Więcej…

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

Komin kopcący na dachu domu
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową jest coraz ważniejszym partnerem w walce o Czyste Powietrze – mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK

Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie.

Więcej…